Sürekli yazılarımda bahsetmek istediğim konu aslında buydu. İyi bir pazarlama stratejisi geliştirmek için işin ne olduğunu ve müşterilerin kimler olduğu bilmekten geçer. Etrafıma baktığımda bir çok işletmenin işini büyütmek için kendi egolarını tatmin etmek olduğunu görüyorum. Bunu uygulamayan işletmelerin bu sahnedeki ömrü çok uzun olmayacaktır. Daha da uzatmadan size müşteri analizlerinizi yapabilmeniz için bir kaç madde vermek istiyorum.

*Müşterileriniz kimler?

En önemlisi, hitap etmek istediğiniz müşteri kitlesi ile sahip olduğunuz müşteri grubu aynı olup olmadığıdır. Bunun farkında olmayan bir çok işletme var ülkemizde. Hatta bir çok pazarlamacı işe bu yönle baktığı pek aşikar değildir. İstediğiniz müşteri kitlesi ile elde ettiğiniz müşteri kitlesi aynı değil ise, bu sizin işinizi sevemiyor olmanıza neden olabilir.

*Müşterileriniz sizi neden tercih ediyor?

Belki düşük fiyattan dolayı belki mahallenize yakın yer olmasından dolayı belki de sıcak karşılama ve etkili iletişimden dolayı. Sizi neden tercih ettiklerini düşünün ve bulun. Bu konuda daha da yoğunlaşırsanız işleriniz artacaktır.

*İşinizi nasıl tarif edersiniz?

Kim olduğunuzu ve ne olduğunuzu iyi bilmeniz işinizi kimlere yönlendirmeniz için çıkış noktasıdır. Ne sattığınızı iyi bilmelisiniz. Örneğin network marketing adı altında gelişen Tupperware ürünlerini ev hanımları alır. Bunun erkeklerle ve genç erkeklerle pek bir alakası yoktur. O halde sizin pazarlama stratejileriniz kadın psikolojisi üzerine kurulmalıdır. Tabi bu da kendi içinde gruplara ayrılır, örneğin emekli kadınlar, yeni evliler, çalışan bayanlar gibi…..

*Müşteri beklentileri neler?

Müşterilerinizin gelecek beklentileri önceden görebilmek onları uzun süre sizde tutar. Her şeyden önce müşteri için olabilecek ihtiyaçları önceden görebilmek ve bunun için yenilikler yapabilmektir. Beklenti ve istekleri karşılanan müşteri sizi sevecektir.

Kolay gelsin, görüşmek üzere