Lafı bu kez çok uzatmayacağım. Unıted Airlines yolcularında olan besteci Dave Carroll’un gitarı hava yolu şirketi tarafından hasara uğratıldı. Hava yolu şirketinin bagajlara gerekli itinayı göstermemesi ve valizlere sert davranmaları sonucu Dave’in valizindeki değerli gitarı kırıldı. Bunun üzerine yaklaşık 9 yıl boyunca tazminat almak için uğraşan besteci en sonunda kesin olarak “hayır” cevabını alınca kendi yöntemlerini devreye sokmaya başlar. İşte burada gerçek zamanlı pazarlama başlar!! Dave hava yolu şirketine şikayetini bildirmek için küçük bir beste yapar ve klip çeker.

“6 Temmuz 2009”  Unıted Breaks Guitars adlı parça Youtube’a yüklenir.

“7 Temmuz 2009” sabah 8:00 parça 330 kez izlenmiş.

“7 Temmuz 2009” öğlen 12:00 parça 5000 kez izlenmiş.

Ve artık basın yayın organları bu kişiyle röportajlar yapmaya başlar haberler başlar. Aynı günün akşamında izlenme sayısı 25.000 olur. Çok değil ertesi gün 50,000 izlenime ulaşır ve CNN, FOX News ve CBS ile röportajların ardından izlenme 4 günde 1 milyona ulaşır.İşe bir yerden başlanıldımı arkası geliyor. Basının da dikkatini çekebiliyorsanız reytingler alır başını gider.

United, United, Taylor Guitar’ımı kırdın

Unıited Unıted, vallahi

Onu sen kırdın, sen onarmalısın

Sorumlusu sensin sadece itiraf et

Başkasıyla uçmalıydım

Ya da arabayla gitmeliydim

Çünkü Unıted gitarları kırar

Evet Unıted gitarları kırar

(bestesi buydu)

 

En güzel gerçek zamanlı pazarlama örneklerindendir. Videoların ve blogların gücüne inanıyorsunuz kontrol sizde demektir. Elimizin altında internet gibi bir nimet var.