• İsim ne anlam ifade ediyor? Arama motoru sonuçları?: Sitenizin adı neyi temsil ediyor bu önemlidir. Kullanıcılar sitenizi arama motorlarında nasıl arayacaklar? Yazılarınızla alakalı olmayan site adınız muhtemelen gerekli takipçileri de oluşturamayacaktır ve zamanla yok olacaktır.

  • Başlamadan önce bir kaç blog okuyun: Kendi blogunuzu oluşturmadan önce araştırın. Kurulmş yapılmış bloglara bakın. Diğerlerinde yapılan hataları ve doğruları görün ona göre blogculuğa ilk adımızı atın. Bu sizin sitenizin prestijini oluşturacaktır.

  • Gönderileriniz yalın ve konuya odaklanmış olsun: Yayımladığınız yazılar okur tarafından anlaşılabilir sadelikte ve konunun dışına sapmama gerektir. Yoksa yazınızdan memnun kalmayan kullanıcı sıkılacaktır ve bir daha belki sitenize gelmeyecektir.

  • Konuya tutkun olduğunuzu gösterin: Ne kadar fazla özen gösterirseniz o kadar fazla karşılığınızı görürsünüz. Blog yazmak bir aşktır, gösterdiğiniz ilgi kadar karşılığı vardır. Tutkun olduğunuzu anlayan okuyucu size bağlanacaktır.

  • Konu üzerinde yetkin olduğunuzu gösterinBlogunuzu alanınızda sahip olduğunuz bilgiyi ve bu bilgiye ilgi duyan izleyici kitlelerine sergileyebileceğiniz bir vitrin haline getirin.Bu öğüt söylenişi kadar kolay uygulanabilir bir öğüt değildir ama yaptığınız her neyse o işi neden yapmakta olduğunuz hakkında konuşarak başlamak iyi bir yoldur.

  • Yorum ekleyin: İyi bir sohbet demektir tek yönlü halkla ilişkiler kanalı değildir. Paylaştığınız blogların yorum yapılmasına izin verin. Okurların yazılarınıza yorum yapmasına izin verin ki hakkınızda neler düşündüklerini bilesiniz. Belki yazacakları yorumlar kötü olacaktır bırakın onlara da kesinlikle izin verin ki en azından hakkınızda konuşulanlar kontrolünüz altında gerçekleşsin, gerektiğinde yoruma cevap verebilirsiniz. Eğer yorumlara izin vermezseniz onlar da sizi başka mecralar da konuşuruz olaya müdahale edemez duruma gelebilirsiniz.

  • Erişilebilir olun: İsteyen herkes size yazabilsinler. Takipçileriniz tarafından “bu mesaj atsam bana geri cevap atmaz” düşüncesini yıkın ortadan yoksa siz sevdiklerinize zaman ayırmazsanız, zaman onu sizden ayırır.

  • Bir öykü anlatın: Bir öykü anlatın, yaşanmışları konu alın. Okuru yazılarınızın içine almaya bakın, onları yazınıza dahil etmeye bakın. Böylelikle yazıda kendini bulan kişi sıkı takipçiniz olur

  • Köprücü olun: Pazarlama yapmayı bırakın bağ kurmaya bakın. Sürekli bağ halinde kalın. Sitenizden linkler verin, onları yönlendirin, bu hem blogunuzun büyümesini sağlar hemde sizin networkunuzu genişletir. 

  • Gerçek dünyaya açılın: Gerçek dünya en sıcak ve samimi olanıdır. Dertleri anlayabilen, takipçi beklentileri en güzel algıyabilen ortamdır. Siz gerçek olun ki gelecekteki olabilecekleri görün blogunuzu ona göre yapılandırın.

  • Başvuru kaydınızı kullanın: Bir iletişim kutusu oluşturun. Görüşleri ve düşünceleri alın.