Duanın kabul olması hakkında bir şeyler paylaşmak istiyorum bu yazımda. Blog çizgimden dışarı çıkmak istiyorum bu sefer 🙂 Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu yazım tecrübelere istinaden yazılmıştır.

En yakınlarım dahil olmak üzere bir çok insanın dua ederken içten gelerek dua ettiklerine pek inanmıyorum. Çoğu içinden gelerek dua etse bile bunların bir kısımı tevekkül ile dua etmiyorlar. Sabır etmiyor ve acelesi davranıyorlar. Başına gelen müsibetlerden ders çıkarmıyorlar. Neden bu olaylarla karşılaştıklarını düşünmüyorlar. Kendilerinin bir sınavda olduklarını bilmiyorlar. Neyse ki Allah’ın merhameti çok büyük ki onlara hala bu hayatta yaşamaları için rızık veriyor. Ettikleri duanın kabul olmamasından dolayı da isyan ediyorlar, bilmiyor ki daha da batıyorlar.

Duanın kabul edilmemesinin sebepleri;

  1. Namaz ile istememek
  2. Kuran-i Kerim’i okumamak
  3. Sonucunu görmek için acele etmek
  4. Her isteğin olacağına inanmak/beklentiye girmek

Allah bir insana bela-müsibet veriyorsa bunda vardır bir hayır, yeter ki derin derin düşünmek. Allah’ın bunu size neden verdiğini düşünmek gerek. Allah’tan gelen her şeye şükür etmek gerek. Bugün olmadığı için üzüldüğün şeylere, yarın iyi ki olmadığı için sevinebilirsin.

Arkadaşlar şunu yapın, namaz kılın!!! Ve sabır edin. Bu iki şey sizi isteklerinize götürecek. 3 gün 5 gün 1 hafta sabırla içten gelerek namaz kılın. 1 vakit kılarak başlayın gerekirse ama başlayın. Hissiyatı göreceksiniz, namaz; Allah’tan yardım isteme, Allah ile konuşma makamıdır. Namaz ve sabırla Allah’tan yardım isteyin. (Bakara-153) Aileniz namaz kılmıyorsa, arkadaşlarınız namaz kılmıyorsa, çevrenizden çekiniyorsanız eğer gizli gizli kılmaya başlayın. Böylelikle kendinizde güç bulacaksınız ve çevrenize belli bir süre sonra gösterme gücü bulacaksınız. Aslında çekinmeye de gerek yok, bu herkesin yapması gereken bir şey iken biraz rahatlıktan ötürü erteliyoruz. Kendinizi nasıl nerede rahat hissediyorsanız namazınızı öyle icraa edin. Belki de çevreniz ve arkadaşlarınız namaz kılmıyorken sizin böyle biri olmanız belki de siz seçilmiş şanslı kişisinizdir. Etrafınızdaki tüm olumsuzluklara rağmen sizin namaz kılmanız sizin derecenizi arttırabilir.

2. olarak Kuran-ı Kerim okuyun. Arapça bilmiyorsanız Türkçe okuyun. Allah’ın bizden ne istediğine bakın, sırf bu dünyaya neden geldiğiniz, varlık sebebinizi öğrenmek istiyorsanız da okuyun. Allah ile konuşmak istiyorsanız namaz kılın, Allah’ın sizinle konuşmasını istiyorsanız Kuran-ı Kerim okuyun. Farkı göreceksiniz.

3. İsteyin, Allah’tan herşeyi isteyin. İçinizden ne geliyorsa isteyin, dostunuz- arkadaşınızla konuşur gibi Allah ile konuşun. O’na itiraf edin, O’ndan isteyin. Allah her duanızı kabul edecektir. Ama bu her isteğinizin olacağı anlamına gelmez. Sizin için hayırlı ise gerçekleşir, hayırsız ile gerçekleşmez fakat sevap kazanırsınız. Allah’tan yardım istemek, bir şeyler istemek, dua etmek, el açmak bir sevaptır. Bu dünyada olmasa bile ahirette karşılığını göreceksiniz.

Bu hayatta en sevdiklerinizi, malınızı, sağlığınızı kaybedebilirsiniz. Bunların hepsi olacak. Allah kitap dediği gibi bizi sevdiklerinizle, malınızla ve sağlığınız ile imtihan edeceğiz buyurmaktadır. Arkadaşlar buna kendinizi hazırlayın, her şeyin Allah’tan olduğunu bilin. Ve sabır ile Allah’a tevekkül edin.

Youtube’dan sadece film ve müzik dinlemeyin. Bu alanda istediğiniz şeyleri de dinleyin. Manevi olarak kendinizi doldurun.

Ve O’nu çokça anın. O’nu tesbih edin!!!

Allah için her şeye sabır edin!!!

Bunlar yaşanmış şeyler, kafadan uydurma değil. Sabırla yapmaya başlar ve devam edersiniz karşılığını göreceksiniz.