E-posta pazarlaması yapmanızın en önemli nedeni geleceğin en gözde pazarlama araçlarından biri olabilmesidir. E-posta ile sadece birebir irtibatta kişiye özel şekilde istediğiniz gibi iletişim olabileceğiniz için daha kişiseldir. Sizin müşterilerinizi en iyi siz tanırsınız, onlarla belli bir muhabbetiniz vardır, belli bir yakınlığınız vardır ve onlarında sizde belli ürün ve hizmetleri sürekli tükettiği günler vardır. Kişiye özel bu pazarlama tekniği hem onları mutlu eder hemde size daha da yakınlaştırır, tabi doğru şekilde kullanılabildiği takdir de. Mesela Facebook sayfasında yayımladığınız bir kampanya herkes için aynıdır ve tüm müşterileri aynı kefeye koyarsınız ama e-posta üzerinden gruplandırdığınız müşterilerinize yaptığınız kampanyalar daha etkilidir. Kesin bir çok işletme şunu düşünüyor! “Facebook ile yapılan kampanyalar ile e-posta kampanyalarından daha fazla kişiye ulaştırabilir beni” diye düşünebilirsiniz.  1. Facebook ile satın alınan reklamlar sayesinden bir çok kişiye erişebilirsiniz fakat herkes sizin müşteriniz olamaz 2. ve en önemlisi yeni müşteri kazanmanın maliyeti elde müşterinin maliyetinden 5 kat daha pahalıdır.  O halde eldeki müşterilere özel olarak e-posta pazarlaması yaparak satışlarınızı arttırabilirsiniz. Sizden memnun kalan müşteriler sizi anlatacaktır size yeni müşteri kazandıracaktır.

E-posta yapmanız için kısa ve önemli neden açıkladıktan sonra ipucu verelim…

-Müşterilerinizden e-posta adreslerini isteyin müşteri veri havuzu oluşturun

-E-posta kullanmayan müşterilerinizi buna teşvik edebilir, ön ayak olabilirsiniz

-Müşterilerinizi listenize eklerken onları gruplara ayırın, bunu sizden hangi ürünleri talep ettiklerine göre yapabilirsiniz

-Özel günlerde jestler yapın

-Toplu mail gönderim programlarını kullanın ve sonuçları analizleyin

-E-postalarınız ihtiyaçları ortaya çıkarıcı ve geri dönüşüm sağlayıcı olsun

 

*İşte e-posta pazarlaması bu kadar güzel bir şeydir. Hedefi 12’den vurmanız an meselesidir. Daha ince ayrıntı ve detaylı bilgi için benimle iletişime geçebilirsiniz. ( beratbalki@gmail.com )