Eczacılık gibi, ilaç gibi sektörlerde öncelikli olarak paylaşımlarım niteliği bilgi içerikli olmalıdır. Bu bilgiler görsellik yerine metin yazarlığı şeklinde olmalı, destekleyici görsellerde kullanılmalı. Ama sadece tek bir görsel ilaç gibi bir sektörde güvenilirlik sağlayamaz. İşte size eczacılığa dair sosyal medya pazarlama planı;

1. Facebook ile Merhaba De!: Sayfası: Kesinlikle kişi profili gibi bir hesap açmayın ekleyeceğiniz kişiler 5.000 arkadaş listesi ile sınırlı olacaktır. 5.000 taneden fazla müşteri kabul etmiyor musunuz? İşletmeniz için bir sayfa açarak yüksek sayıda takipçi sayısına ulaşabilirsiniz, takipçilerinizin hangi konuyu içeren paylaşımlarınıza ilgi gösterdiğini, demografik özelliklerini  görebilirsiniz. Ondan sonraki paylaşımlarınızı da buna göre yapabilirsiniz.

Peki hastalarınızı Facebook’a nasıl davet edeceksiniz? Hastalarınızın e-mail adresleri ile müşteri odaklı Facebook reklamları yapabiliyorsunuz. Facebook mail adresleri ile istediğiniz kişilere gönderilerinizi iletebilmektedir. Bu sayede müşteri odaklı pazarlama ile reklam bütçelerinizi boşa harcamış olmazsınız ve yüksek geri dönüşümler elde edebilirsiniz.

2.Sosyal Medyanın Kalesi Blog: Blogculuk sosyal medyada kale olmaya devam etmektedir. Tamamen size ait olan bu yeri istediğiniz gibi yönetebiliyorsunuz. Sanal bir eczane gibi yönetebilir, Facebook ile uyum içerisinde çalıştırabilirsiniz. Blog sitenizde yazdığınız yazılarınızı Facebook ile hedef kitlenize ulaştırabilirsiniz. Bu paylaşımlarınız sayesinde blog sitenize gelen okurları diğer yazılarınızı okuma imkanı da vermiş olursunuz.

3. E-mail Pazarlaması: Hastalarınızın e-mail adreslerini alarak oluşturacağınız veri tabanları ile nokta atışı pazarlama yapabilirsiniz. Hastalarınızı demografik özelliklerine göre gruplara ayırdıktan sonra kişiye göre mailler atabilirsiniz. Örneğin, genç bayanlara yönelik eczanenizde bulunan cilt bakım ürünleri için hazırladığınız maili sadece genç bayanlara mail atabilirsiniz. Böylelikle bu konuyla ilgilenmeyen kişilere mail atmayarak onları rahatsız etmemiş olur ve mail listenizden çıkmamasına neden olursunuz. Kişilere özgü mailin sonucunda daha spesifik veriler elde edebilirsiniz. Unutmayın ki toplu mail gönderimleri için satın alacağız tarifeler ile mail gönderimlerinizi kimler okudu, kimler okumadı, hangi mail adresleri sahte gibi sonuçları ve analizleri elde edebiliyorsunuz.

Eczaneler için İnternetten Hasta İlişkileri ve Pazarlama Fikirleri