Özellikle ürünleriniz için seçtiğiniz renkler çok şey anlam ifade etmektedir. Güzellik görecelidir  ama güzel ve canlı renklerin dikkat çekiciliği de bir gerçektir. Bu yüzden kırmızı, yeşil ve sarı bu alanda en çok tercih edilen renkler arasındadır. Bu konu için en sevdiğim örneklerden biri Algida Magnum dondurma reklamıdır. Ürün güç ve zenginliğin işareti olan altın sarısı ile ambalajlanmıştır. Bunu tv reklamlarıyla birlikte çok iyi desteklemeyi başarmış durumda çünkü reklamda dondurmaya ilk ısırığını gerçekleştiren bayanın ısırma sesi de ayrı bir zevk verdiği kesindir. İşitsel olduğu gibi görsel yollada Algida bizi etkilemeyi başarmış durumda. Altın renkli ambalajını tebrik ediyorum.

İlaç sektörü de böyledir. Hepimiz görmüşüzdür, ilaç kutuları en çok beyaz renk kutulardan yapılır. Bunun arkasından sarı ve yeşil gelir. Çünkü beyaz, temizliği ve şeffalığı göstermektedir. Kimse siyah renk kutuya sahip bir ilaç kullanmak istemez değilmi her ne kadar iyi bir ilaç olsada psikolojik olarak hastanın içini açmadıktan sonra tüketilmek istenmez.

Bir örnek daha Mercedes’in S serisi ve E serisi gibi büyük motorlu araçlarında da siyah renk tercih edilme oranı yüksektir. Çünkü genelde bu tarz arabalar makam aracı olarak da kullanıldığı için güç ve ihtilşamı sergilemek için siyah renk bu arabalarda çok tercih edilmektedir.

Renkleri sadece ürünlerinize koyamadığınız gibi logonuz için de canlı renkler seçebilirsiniz. Lays cips, Pampers çocuk bezi, Mc Donald’s, Lipton çay, Kodak, sarı ve kırmızı renklerden oluşmaktadır, bunlar ilk aklıma gelen belli başı markaların logo renkleri. En önemlisi Google, herkesin hergün gördüğü, internette arama yapmak için ziyaret ettiği Google mavi, kırmızı, sarı, mavi, yeşil, kırmızıdan oluşmaktadır. Google sadece siyah renklerden oluşuyor olsaydı bu kadar yakın bir izlenim yaratabilir miydi! Coca Cola, sadece kırmızıdan oluşuyor ama kendini el yazısı ile daha samimi  hissettiriyor. Sosyal sorumluluk projesi içindeyseniz doğa için yeşil renk, çocuklar için sarı ve kırmızı renk seçmenizde yarar vardır.

Dediğim gibi görsellik önemlidir, tüketicinin gözüne hitap ederken rastgele renkler seçmek yerine sizi tarif eden en uygun renkleri tercih edin. Sizi en iyi anlatan seçin.