Günümüzün en önemli pazarlama taktiklerinden biri olan ağızdan ağıza pazarlama genellikle istem dışı, kontrolsüz olarak gerçekleşir. Çoğu zamanda ok yaydan çıkınca durumu geri almak toparlamak için çok geç kalınmış demektir. Hiç bir ücret ödemeden gerçekleşen bu akım markanız çok etkili sonuç doğurabilmektedir. Kadınlar markanızın elçilerdir. Ağızdan ağıza pazarlamanın da en etkili yönü kadınlarımızdır. Kadınlarımız özellikle kendi aralarında gerçekleştirdikleri gün-sıra toplanmalarında kendi içlerinde bir çok farklı konudan bahsetmektedirler. (Yalnız bu yazım ve düşüncelerim kimse tarafından yanlış anlaşılmasın çünkü kadınlarımız kendi içlerinde de olumlu bir çok konudan da bahsetmektedirler.)

Sık sık tercih ettiğim gibi bunu da bir örnekle açıklamak istiyorum. Kadınlarımız cafelerde gerçekleştirdikleri sıra toplantılarının ardından memnun kalmadıkları takdirde 2. toplantılarını orada yapmayacaklardır. Sadece kendileri gitmedikleri gibi bu durumu çevrelerinde de yorumlayacaktır. O gün oradan memnun olmayan 15 kadın çok kısa süre içerisinde 150 kadın 300 kadın olacaktır.

İşte bunu seviyorum! Ağızdan ağıza pazarlamanın gücü bu, bir kıvılcım bir ateşe dönüşebiliyor. Aynı şekilde iyi bir hizmet cafe içinde geçerlidir. Eğer işveren iyi bir hizmet sergiliyorsa 2. 3. sıra toplantıları yine orada büyük olasılıkla gerçekleşecektir. Fakat aynı şeyi erkekler beklemek biraz zordur. Çünkü erkeklerin kendi aralarında konuştukları konu daha farklı olabilmektedir. Ayrıca erkeklerin sıra toplantıları olmadığı için diğer bir sebebi de budur.

Sonuç olarak kadınlarımız marka elçileridir. Onlar kıvılcımı ateşleyebilecek niteliktedir o yüzden nasıl davranırsanız öyle sonuç elde edersiniz, benden söylemesi 🙂