Hep duyarız girişimcilik kelimesini peki ne derece biliyoruz girişimciliği?

Üniversite’de gördüğümüz derslerde mi öğreniriz girişimciliği yoksa kurslara giderek bir takim eğitimler alarak mı? Bence hiç biri değil. Hatta tüm verilen girişimcilik derslerinin boşuna olduğunu düşünüyorum. Bana göre girişimcilik ya doğuştan gelir yada sonradan kişi sosyo-kültürel etkenlerle girişimci olur. Sonuç olarak ikisi de de içten geliyor.

Kimileri yaşamının olumsuz yönlerinden ders çıkarırlar, yaşamlarına yeni yön vermek için girişimlerde bulunur. Bulunmaya da mecburdur ki böylelerin kurdukları işler de sürdürebilirlikleri uzun olur. Yokluğun ne olduğunu bilen sıfırdan başlayan bir girişimci para kazanmanın değerini bilir. Halkın içinden gelmeleri de toplumu anlama ve onlara göre daha uygun projeler üretmelerin de başarıya ulaşabilirler.

Bence bu girişimcilik derslerine fazla özen göstermeye gerek yok. İşi teoride öğrenmek onu teoride bırakır diye düşünüyorum. İlla girişimcilik yapacağım diye tartmadan biçmeden yapılan projeler çoğu kez başarısız olmuşlardır. Ama bunun en büyük yararı kişinin nerede nasıl hata yaptığını öğrenmesi ve bir daha ki projesinde daha sağlam adımlar atmasına sebep olur. Girişimci etrafındaki eksileri artıya çeviren kişidir. Hayatın daha kolay yaşamasına sebep olan insanlara fayda sağlayan icatlar girişimciliktir.

Burada örnek aldığım ve sürekli takip ettiğim 2 kişi vardır. Bunlardan 1. Ömer Ekinci 2. ise Cemalettin Sarar.

Cemalettin Sarar, bildiğimiz Sarar Grubu’nun sahibidir. Eskişehir küçük bir dükkanda başlayan terzicilik işi bugünlerde dünyayı giydiren adam lakabını almıştır. Böylelerin imajında hep, yenilik, trende uymak, dünya nereye gidiyor, biz nereye gidiyoruz ve nasıl yapabiliriz bunu gibi sorularla kendilerini meşgul ederek bugünlere  gelmişlerdir.

İşte böyle başladılar:

2011 yılında şahsen tanıdığım, girişimcilik ödüllerinin sahibi Ömer Ekinci ise bugünlere gelmemde büyük katkıları olduğunu açıkca söyleyebilirim. Anlattıkları ve bana katmış olduğu bilgiler ile hala onun sayesinde ilerliyorum. Belkide gaz verdi ama iyi yaptı en iyisini yaptı 🙂 Çekirdekten yetişmiş bir aile şirketine sahip %100 yerli yazıcı üretimi yapan bir girişimci. Hayatın verdiği eksileri artıya çevirebilen bir kişi o. Takip etmenizi tavsiye ederim.