Blog nedir, nasıl kullanabiliriz, faydaları nedir ve dünyadaki en güzel örneklerinden bahsedeceğim. Blog açık kaynaklı içerik yönetim sistemidir. Kullanımı kolaydır internet sitesine benzer fakat aralarında biraz farklar vardır. Blogun altın kuralları arasında abartı yoktur bir internet sitesi gibi ürün yada şirket hakkında övgülere yer verilmez. Şirketler açısından müşteri ile şirket arasında gerçek bir iletişim ortamı yaratır. Kişisel blog sitelerinde ise kişi istediği gibi içinden geleni yazmaktadır. Tabi bu bahsettiklerim iyi bir blog siteleri için geçerlidir. Blog sitesi oluşturmak kişiye daha düzgün cümle kurma imkanı vermekle birlikte daha geniş ufuklara hitap etmenize imkan vermektedir.

Bugün dünya üzerinde blogculuk aslında tam istenilen yere gelmiş sayılmamaktadır. Yalnız bunu yakalayan markalar yok değil. Örneğin Microsoft çok iyi bir blogculuk örneğidir. Blogun için de şirket çalışanları da bloglar yayımlayabiliyorlar ve üstelik kişilerin isimleri de gizli değil. Gayet şeffaf ve gerçekçi bir blog oluşturmuş-ki bu da beraberinde dijital PR ve müşteri ilişkileri (CRM)  olarak şirketi bir adım önde götürüyor. Microsoft’un bugünlere gelmesinde 2000’li yıllarda hizmete soktuğu blogculuk olduğunu biliyor muydunuz?

Bir başka örnek Ford Blog. Site aslında blogculuğu tam anlamıyla yakalayamamış olsa da sık sık takip ettiğim blog sitelerindendir. Bloguculuk marka için aynı zamanda halka ilişkiler ve haber ortamıdır. Ford, blogu sayesinden markanın haberini güzelce yapmış fakat halkla ilişkiler konusunda blogu biraz geliştirmeli diye düşünüyorum.

2 yıldır blog yayını yapıyorum ve ilk 1 yıl bedava wordpress uzantılı bir blog sitesinden bloglar yayımladım ki bu sayede binlerce kişiye hitap ettim. 2013 yılı itibari ile bu siteye geçiş yaptım. Hayatım da ciddi olarak çok şey değişti kesinlikle, gidin ücretsiz bir blog edinerek işe başlayın. İster kişisel olsun ister kurumsal..

Fransa’da Patrice Cassard blogundan sipariş üzerine tişört satarak aylık cirosunun 45.oo dolar olduğunu

Treonauts etkili blog kullanımı ile sitesine aylık 160.000 ziyaretçi çektiğini (sonra başka ortak işlere girişerek aylık 30.000 dolar ciro elde etti)

Kansas’ta bir avukat evinden blogu ile hizmet vererek haftada bir düzine danışmanlık hizmeti verdiğini ve yine hafta da 1-2 dava aldığını

Amerika’da bir kilisenin oluşturduğu blog ile kilisenin ziyaretçi sayısının 5000’ne ulaştığını biliyor muydunuz?

Ve daha bunlar gibi bir çok örnekleri var dünya üzerinde.

Önemli olan ne iş yaptığınız değil nasıl yaptığınızdır. Şimdi düşünün, bir blog hesabı edinmek istiyorsanız bana Blogla Beni menüsüden ulaşabilirsiniz.