Instagram’dan satış yapmak nedir, bizim bildiğimiz Instagram resimlerimizi paylaştığımız sosyal paylaşım sitesidir.  Takipçilerimiz ile paylaşmak istediğimiz resimlerimizi, onlara göstermek istediğimiz fotoğrafları buraya yükleriz. Ama son zamanlarda görüyorum ki kişisel olsun kurumsal olsun herkesin burada bir hesabı var ve birileri buradan para kazanmanın yolunu bulmuş. Öyle ki örneğin kitapçı Instagram hesabımdan kitap satmak isterse kitabın görsellerini yüklüyor ve bir anahtar kelime belirliyor. Bu resmi belirlediği anahtar kelimelerle takipçileri paylaşırsa eğer bu kişilerden bir kaçına kitabı ya hediye edebiliyor yada çok ucuza satabiliyor. Böylelikle kitapçı bir taşla iki kuş vuruyor. Hem kitabını satmış oluyor hemde takipleri çekilişe katılabilmek için zaten kitapçının hesabını anahtar kelimeler ile paylaşmış oluyor. Bu sayede ne kadar fazla paylaşım olursa o derece fazla kişiye ulaşabilme ve takipçi kazanabilme imkanına erişebiliyor. Bu bahsettiğim işin ilk kısımı ve satış bölümünü oluşturuyor. Bölümün ikinci kısımı ise, takipçi kazanabilmek için yeni takipçileri eklemek olduğunu zanneden bazı akıllı insanlar 🙂 Bu kişiler yeni takipçiler ve yüksek takipçi oranına erişebilmek için önce herkesi ekliyorlar sonra takipçi kazandıkça birer birer o takip ettiklerini siliyorlar, böylelikle takip edilen az takipçi sayısını çok göstererek kullanıcıların zihnin de olumlu imaj yaratamaya çalışıyor.

Ve üçünü kısım Instagram’da müşteriler ile bağ kurma daha doğrusu bağ kuramama… Burada müşterileriniz ile bağ kurmak diğer sitelere oranla daha zordur. Çünkü sadece bir resmin ve altına yaptığınız bir açıklama yer almaktadır. Müşteri sizi niye takip eder önce bunun cevabını bulmak gerek sizde arayıp da bulduğu yada bulamadığı şey nedir? Örneğin dünya markası bir Mercedes markasını neden takip edilir çünkü Mercedes nam salmış geniş bir hayret kitlesine sahip araba markasıdır. Araba modelleri sevilir ve bir çok insanın hayallerini süsler. Müşteride ilgi alaka uyandıracak resimleri paylaşırsanız yada müşteriyi o paylaşıma dahil edebilirseniz (1.kısımda satış hakkında bahsettiğim gibi) sizi takip edebilirler.

Bir çok yazımda bahsederim yine bu yazımda da belirttim. Müşterilerinizi tanımadan, onların kimler olduğunu kavramadan yaptığınız tüm emekler boşa çıkabilir. Bizden kimler hizmet alır? Bizi kimler takip eder? Biz hangi kesime hitap ediyoruz? Bizi neden tercih ediyorlar? gibi soruların yanıtlarını bulmak emin olun yaptığınız işi daha da netleştirecektir. Bu şuna benzer, eğer nereye gittiğini bilmiyorsa ne yaptığınızın da bir önemi yoktur.