Artık geleneksel pazarlama devri bitti bitecek, devir artık bağ kurma ve sonuçları ölçme devri.

Önceleri duvarlara asılan reklamlar, radyoya verilen reklamlar ne kadar etkili olursa olsun sonuçlar somut olarak ölçümlenemiyordu. Reklamın başarısı da belki bir çok işletme için aylık ciro olarak hesaplanıyordu. Peki gelen müşterilerinizin % kaçı bu reklamlardan geliyordu yada müşterileriniz en çok hangi reklamları seviyor. Müşteriler en çok ne tarz bir reklam olursa bunlara inanır, işte bunlar birazdan bahsedeceğim araçlar sayesinde sosyal medya paylaşımlarınızı ölçerek stratejiler geliştirebileceksiniz.

Bu yazım da markanız için kullandığınız sosyal medya hesaplarınızı ölçümleyebilmeniz için bir kaç araçtan bahsedeceğim. Şunu da belirteyim hepsinin kullanımı zor olmamakla birlikte kısmi özelliklerle ücretsiz kullanılabilmektedir. Yaptığınız paylaşımları analiz ederek kaç kişi beğenmiş, kaç kişi tıklamış, ne kadar etkileşim yarattığınızı görebileceksiniz.

 • Ücretsiz ve çok basit bir programdır.Sosyal ağlarda yapacağınız paylaşımları buradan yaparsanız eğer paylaşımın kimler tarafından yorumlandığını, RT edildiğini yani paylaşımlarınızın analizini çıkabiliyorsunuz. Üstelik shortlink özelliği ile
  https://bufferapp.com/
 • Ücretli ve ücretsiz sürümü vardır. Sizin ve rakiplerinizin sosyal medya raporunu çıkarır. Ayrıca sosyal ağlarında istatiki bilgileri paylaşılmaktadır. Markanız için sosyal medya raporlama aracıdır.
  www.socialbakers.com
 • Blog ya da web sitesine sahipseniz hiç şüphesiz bir Google Analytics programınız olmalı. Ücretsiz sunulan programda sitenizin sağlığını ve “tüm trafiği” detaylı şekilde görebiliyoruz.
  www.google.com/analytics/
 • Sosyal medya hesaplarınız hakkında çok güzel bilgiler elde edebileceğiniz ve mecralar hakkında infografik bilgilere ulaşabileceğiniz bir kaynak.Rakip analizi ve piyasa hakkında verilerde mevcut. Türkçedir.
  http://www.boomsocial.com
 • Sadece Twitter hesabınızda gerçekleşen anlık gelişmeleri buradan eş zamanlı olarak takip edebilirsiniz.
  https://tweetdeck.twitter.com/
 • Tüm sosyal medya hesaplarınızı yönetebileceğiniz çok güzel bir araç. Hesabınız ve paylaşımlarınız hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Deneme ve ücretli sürümü mevcuttur.
  http://sproutsocial.com
 • Lokasyon bazlı atılan tweetleri harita üzerinden görmenizi sağlayan bir Tweeter izleme programdır. Ne kadar sağlıklıdır bilmem ama gösterdiği tweetler kadar gerçek bir program. Denemeye değer.
  http://onemilliontweetmap.com/
 • Çok güzel Twitter izleme aracıdır.Takipçileriniz etkileşimlerinizi bile izleyebiliyorsunuz. Kendi Twitter sayfanızı analiz edebiliyorsunuz, ayrıntılı grafik edebiliyorsunuz. Twitter için şiddetle öneririm
  http://www.socialbro.com/

Bunlar benim kullanmış olduğum araçlar, tabi bunlar dışında bu işi yapan bir çok araç var.  Faydası gördüm sizlere de bahsetmek istedim. Hesaplarınızı entegre ettikten sonra kolay bir şekilde yönetime başlayabilirsiniz.