Günümüzün yükselen trendi hiç şüphesiz ki e-posta pazarlamacılığı. Bence e-posta pazarlamasını yapmak KOBİ’ler için büyük bir fark niteliğinde. Çünkü ülkemizde KOBİ’ler  gelişme aşamasında ve diğer işletmelerden farklı olabildiği sürece önde olabilecekler. Yükselen trend olan e-posta pazarlamacılığını gelişmekte olan KOBİ’ler ile birleştirebilirsek büyük bir adım atmış olacağız. KOBİ’ler, genellikle müşterileriyle yakından iletişim kurabilen, onlarla sıcak temas sağlayabilen ve müşterin beklentileri yakından görebilendir. Bu yüzden müşterilerin e-postalarını almak için veri havuzu oluşturmak onlar için zor değildir. Sonrasında ise müşterileri segmentlere ayırıp onlara özel toplu e-posta gönderimleri geliyor. E-posta gönderimi direk işletme ile müşteri arasında gerçekleştiği için daha özel bir pazarlama yoludur. Gönderilen her e-postanın okunup okunmadığını, linklerin tıklanma sayısını toplu mail gönderim programları sayesinde analiz edebilirsiniz.

E-posta pazarlamacılığı sadece KOBİ’lere göre değil, kendini geliştirmek ve farklı olabilmek için dijital pazarlamayı kullanmak isteyen küçük büyük her marka içindir. İster kişisel blog sitenize abone olanlar için kullanın isterseniz kurumsal şirketinizin web sitesine abone olanlar için kullanın. Ne amaçla kullanırsanız kullanın ama e-posta pazarlamacılığını sadece müşterilerinizin ilgi alanları doğrultusunda kullanın. Örneğin,

*Özel hastanenizin e-posta sistemine kayıt olan hastanız için düzenli aralıklarla bilgilendirici mailler atabilirsiniz. Daha spesifik olabilirsiniz, göz hastalıkları yada cilt hastalıklarıyla ilgilenen hastalarınıza cilt/göz ile alakalı mailler atabilirsiniz. Böylelikle ilgileri dışında mailler atarak hem hastalarınızı rahatsız etmemiş olursunuz hemde ilgili hastalara doğru mailler atarak onları kendinize çekebilirsiniz.

*Cafe işletiyor olabilirsiniz, haftalık diyet menülerinizi kilo vermek isteyen müşterilerinize özel olarak mail atabilirsiniz. Bunu Facebook ile de yapabilirim diyebilirsiniz fakat kimin ne zaman Facebook’ta cafenizin sayfasını ziyaret edeceğini nereden bileceksiniz. Ayrıca mailinize kampanyalar da ekleyebilirsiniz, indirimleri çekleri gibi…

*Eğitim kurumuna sahip olabilirsiniz, düzenli ders programları ve akitiviteler hakkında mailler hazırlamak yada velilere ayrı mailler hazırlamak gibi. Bu da müşterilerinizi önemsediğinizi gösterir, müşteri sadakati önemlidir.

*Gayri menkul alım satımı da yapıyor olabilirsiniz. Hazırladığınız e-postalarınızın içine evlerinizin resimleri ve videolarınızı, kampanyalarınızı ekleyebilirsiniz.

E-posta pazarlamacılığında maili dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz yeter ki müşteriye istediğini verin. Hatta e-postaları etkili kullanabilirseniz müşterilerinizi daha fazla bilgi için web sitenize çekebilirsiniz böylelikle web sitesinize gelen müşteri sitenizde daha çok vakit geçirecektir. Bu da satışı arttıracaktır!

Örnek olarak da hazırladığım bir kaç e-posta şablonunu sizlerle paylaşmak isterim.

cafe eğitim kanser moda