Şimdiye kadar bloğumda direkt olarak bir çok pazarlama-satış stratejierine yazılarım oldu. Fakat bu stratejileri uygulamak için personel gücünden çok bahsetmediğimi fark ettim. Bu sefer bu stratejileri uygulamak gerekli iş gücü tespitinden bahsetmek istiyorum.

İşinizi arttırmak için, müşteri ilişkilerinizi geliştirmek için personeliniz bu konuda ne kadar beceriye sahip? Onlara vereceğiniz yetkinlikleri yönetebilecek durumdalar mı acaba? Bu yüzden pazarlama stratejileriniz oluştururken personelinizin öne çıkan özelliklerini kullanın. Örneğin müşterileriniz ile bire bir satış için diksiyonu yüksek olan personelinizi daha ön planda tutabilirsiniz. Bunun gibi bilgisayar konusunda da teknik bilgiye sahip olan personelinizi bu konuda yetiştirebilirsiniz daha da. Diksiyon konusunda iyi olan personelinizi de daha da eğitmelisiniz. Çünkü hiç bir kimse her konu başarılı değildir. Bu okul çağındaki öğrenciye benzer, kimi öğrenci matematik kimisi türkçe kimisi de fen derslerinden iyidir. 2’sinden başarılı olup 1den başarısız olan öğrenciye bizler sürekli başarısız olduğu ders için kurs verdiririz. Oysaki öğrencinin belli ki diğer derslere ilgisi yüksek ve o alanda başarılı olacağı da aşikar. Ama bizler hepsi iyi olsun derken farkında olmadan hiç birinden başarıyı yakalayamıyoruz. İş yerinde personel yetiştirme de böyledir. Çalışanlarınızın envanterini çıkarın. Personelinizin artı yönlerini geliştirin, eksik yönleri üzerine çalışmak zaman kaybınıza neden olur. Personel üzerinden stratejiniz; her çalışanınızın artı yönlerini ile tüm çalışanlarınızı tek bir vizyon üzerine yönlendirmek olmalı. Bir çalışanınızın yetenekli olduğu güç, diğer çalışanınızın daha az yeteneksiz olduğu alanını tamamlamalı. Böyle farklı çalışan değerleriyle tek biz vizyon üzerinde ilerleyebilirsiniz. Bu yüzden personelinizin bulundurduğu özellikleri, kabiliyetlerini tespit edin ve yoğunlaşın.

Pazarlama planlarınızı belirlerken personel gücünüzün artı ve eksi yönlerini hesaba katmayı unutmayın. Yoksa ki hem bütçeniz hemde zamanınız boşa gidecektir.