Karadeniz’in İncisi “Amasra”

Batı Karadeniz’in incisi olarak adlandırılan Bartın’ın Amasra tatil ilçesini biliyor muydunuz?

İlçe köklü tarihi geçmişi olmakla beraber çok güzel bir tatil yeridir. Bugün size Amasra’nın kısa tarihi ile birlikte tatil merkezi olarak konaklama eğlence yeme-içme gibi bir takim bilgilerden bahsedeceğim.

Fatih Sultan Mehmet 1460 yılında Amasra’ya fetih düzenlediği sırada ilçeye hakim tepeden Lala, lala!, çeşm-i cihan bu m’ola” ve kaleye haber gönderir : ” Bu kadar güzel bir yere zarar vererek almak istemem kalenin anahtarını bana getiriniz der. O günden bu günlere uzanan Amasra’da bir çok tarihi yapıtlar bulunmaktadır.

Günümüzde Amasra il dışından bir çok turisti ağırlamaktadır. Özellikle yaz aylarında konakla imkanlarıyla ciddi sorunlar yaşanmaktadır çünkü çok fazla turist gelmekte ve gerçekten konaklama yerleri tek kelimeyle yetmiyor.Yöre halkının kimileri kendi evlerini kiraya verdiğini duyulmaktadır. Bartın merkezden gelen çevre halkı ise kimi zaman ilçenin çok kalabalık olmasından dolayı alınmamakta ve geri çevrilmektedir.

Yarım ada şeklinde olan Amasra 3 tarafından denize girebilme imkanı vermektedir. Deniz yolu ile de bir çok turist burayı tercih etmektedir. Limanı da olması sebebiyle deniz yolunun uğrak noktalarından biridir. Her yıl düzenlenen KAYRA gezilerinin durak noktasıdır.

Geceleri ise canlı gece hayatı hakim olmaktadır. Meşhur çekiciler çarşısı, kırmızı caddeleri ve lüks lokantaları ile her geçen gün kendini daha da dünyaya duyurmaktadır. Lüks lokantalarında denize karşı balığınızı yer ve meşhur Amasra Salatası’nın tadına bakabilirsiniz.

Bartın’dan geçtikten sonra Amasra’ya yaklaştığınızda sizi ilk önce kuş kayası yol anıtı karşılamaktadır. Burada kayaları oyulmuş tarihe dokunabilirsiniz. Biraz daha ilerledikten sonra Amasra artık gözükmektedir yüksek bir tepeden. İlçe gayet küçüktür her yerde tarihi dokuları görme imkanlarınız olacaktır. Tarihi ile iç içe geçmiş bir kenttir. İsterseniz gündüz denize girin ister yat turlarına çıkabilir ister kent içinde gezebilir, ilçede canınız sıkılmasına sebep olacak pek bir olanak yoktur.

Aslında çok fazla sözü uzatıp sizi sıkmaktansa sizlerle paylaşacağım resimler ile ilçeyi daha iyi hissedebileceksiniz.

 

Yorumunuzu Bekliyorum