Günümüz pazarlaması artık sosyal medya üzerinde büyü bir rol oynuyor. Buna sosyal medya pazarlaması diyoruz. Peki işini yeni kuran bir işletmenin atacağı ilk adımlar nelerdir, gelin hep birlikte bunlara bakalım.

  1.  Hepimizin bildiği gibi bir Facebook sayfası ve Twitter hesabı açılabilir. Paylaşımlar ne az olmalı ne de fazla olmalı. Bu paylaşımlar işletmenizle alakalı gerekli ve takipçileri size çekebilecek türden yazılar olmalı. Alakasız paylaşımlardan kaçının.

  2. Kurumsal işletmeniz için web siteniz olmalı. Bu web siteniz sizin global de görünürlüğünüzü arttırır ve sosyal paylaşım sitelerinde sizinle irtibata geçmek isteyenler için doğrulama niteliği oluşturur.

  3. Eğer takipçi ve müşterilerinizle biraz daha yakınlaşmayı tercih ederseniz bir blog sitesi açın derim ki zaten de öneririm. Yazılarınız ile hem onlarla yakınlaşır ve karşılıklı diyalog içinde olursunuz hem müşteri beklentilerini önceden kestirip yeni stratejiler oluşturabilirsiniz.

  4. Cafe/ Restaurant gibi mekanlar işletiyorsanız kesinlikle Foursquare hesabı açın.  Burada mekanınıza gelen müşterilerin check-in yapmaları sayesinde sosyal medya bilinirliğiniz artacaktır. Hatta Foursquare’dan menülerinizi de yayımlayabilirsiniz, belki gerçek zamanlı izleme ile check-in yapanlara sosyal medya üzerinden jestler yapabilirsiniz.

İşe bunlarla başlamak şimdilik yeterli olacaktır zaten bu işin üstüne düştükçe ister istemez ilginiz artacak ve ilerlediğinizi göreceksiniz. Tabi yolunda başında iken hiç bir olumlu tepki almama ihtimaliniz olacaktır, bu yanlış yöne gittiğiniz göstermez. Belki doğru yere gidiyorsunuz fakat yol değiştirerek gitmek gerekebilir bunu da sürekli takip ve analiz ederek anlayabilirsiniz.

Profesyonel olmaya çalışın ama bir o kadar da sıcak ve yakın olun derim.Kurumsal olacağım derken de araya resmiyet ve çok mesafe koymaya kalkışmayın. Biliyor ki artık sosyal medya ilerliyor herkes bunu biliyor ve az çok da anlıyor o halde müşterilerde kendilerini sosyal medya da dinleyen markalar ile birlikte olacaktır!

Peki neden sadece bu sosyal paylaşım sitelerini örnek olarak gösterdim çünkü bunlar şu an günümüzde en popüler olan sosyal mecralardan bir kaçı.

Peki bu sadece bu sosyal paylaşım sitelerini kullanmak müşterilerimizi arttıracak mı yine bu size bağlı çünkü sizi takip müşteri kitlesinin özellikleri neler? Bunun için bunlar üzerinden küçük bir demografik inceleme yapmanız gerek, takipçileriniz genç mi yaşlı mı üniversiteli mi gibi bir takım gruplara ayırmanız gerek.

Sonuç olarak bir takım sosyal mecraları deneyin hangisinden daha fazla geri dönüş elde ediyorsanız onun üzerine yoğunlaşın ve o mecraya istinaden takipçilerinize göre stratejiler geliştirin. Eminim bir şey kazanacaksınız.