Çünkü rakipleriniz belki sizden daha iyi ürün satıyorlar belki daha ucuza satıyorlar belki de daha iyi hizmet sağlıyorlar. Onları yenmenizin gücü güçlü bir pazarlama stratejisi geliştirmektir. Birincisi, pazarlama ürünlerin savaşı değil algıların savaşıdır ikinci husus da elinizde internet gibi bir ağ var ve o ağda insanlar arasında çok güçlü bağ kurabiliyor. Eğer bu iki olguyu iyi birleştirebilirseniz rakiplerinizi geçmeniz hiç zor değildir. Basit düşünüp global hareket ederseniz büyük kitlelere ulaşabilirseniz. Ülkemizde son araştırmalara göre internet hane oranı %65’e ulaştı. Her zaman dediğim gibi de müşteriler artık bilinçliler ve internet ile her şeyi araştırabiliyorlar. Sizde internette görünürlüğünüzü arttırabilirseniz iyi olur. Hangi işi yapıyor olursanız olun KOBİ’lerin artık interneti ciddi anlamda etkili kullanmanın zamanı geldi.

Size bir kaç örnekten bahsetmek istiyorum;

Greg Burney isimli karikatür aşığı Twitter takipçilerine aşağıdaki tweeti gönderdi: ‘’Önümüzdeki 2 hafta boyunca elimle her yeni takipçimin karikatürünü çizeceğim. Lütfen retweetle.’’ Bu tweetten sonraki birkaç haftada Greg 6.000 yeni takipçi kazandı. #Drawmyfollowers kampanyası Twitter’ın yalnızca markalar için olmadığını, kişilerin de Twitter’dan kendi reklamlarını etkili şekilde yapabileceğini göstermesi açısından önem taşıyor.

Bisküvili sandviç üreticisi OREO, 100. yılını kutlamak için, sosyal medya hesaplarında paylaştığı ileti ile, müşterilerinden OREO fotoğraflarını, videolarını ya da hikayelerini paylaşmalarını talep etti. OREO, müşterilerin paylaştığı içerikleri oluşturmuş olduğu web sitesinde tanıttı. Birçok platformda hızla yayılan daily twist kampanyasında #oreomoment hashtagiyle atılan tweetler, 55 milyon kişiye ulaştı. Socialbakers’ın sonuçlarına göre, Oreo’nun Facebook sayfasındaki paylaşımlar kampanyanın öncesindeki 3 aya göre %4400 artış gösterdi.

Elektronik mutfak eşyaları üreticisi Belling, restoranlar, profesyonel aşçılar ve müşterilerin ilgisini çekmek için Dünyanın En Kısa Tarif Kitabının oluşturulacağı bir kampanya düzenledi. Kampanyaya katılmak için #tweetpie etiketiyle 140 karakterin altında bir yemek tarifi göndermek gerekiyordu. Gerçek aşçıların da bulunduğu 200 kişi kampanyaya katıldı ve aralarından seçilen 50 kişinin tarifi ile dünyanın en kısa tarif kitabı oluşturuldu. Kitap, 7.000’den az karakter içeriyordu.Kitabın satışından elde edilen gelir bir yemek yardım kuruluşuna aktarıldı. Kampanya, Telegraph, CNN gibi kuruluşlara haber oldu.

Okuduğunuz gibi sonuçlar etkileyici. Burada bahsetmek istediğim bunların hiç birini elde etmek için büyük reklam giderlerine katlanılmamış ve büyük bir şirket olmayada gerek yok. Şu bir gerçek, küçük ve orta ölçekli işletmelerin düzenli olarak kullanılan sosyal medya hesapları daha sıcak ve insancıl bulunmaktadır. Çünkü genelde kurumsal bir firmadan cevap alınmayacağı yada arandığında yetkiliyle görüşmek için dakikalarca beklemek gerektiği düşünülmektedir.

Son günlerde Instagram’da görmektesiniz bir çok kullanıcılar hesap açarak Instagram üzerinden ücretsizce satış yapmaktadırlar. Paylaştıkları resimlere ait ürünleri satmak için resmin atına yorumlar ile iletişime geçebiliyorlar. Bazılarına bakıyorum çok kısa bir süre içinde takipçi sayıları on binlere ulaşabiliyor. İşte kobilerin avantajı internet ortamında daha erişilebilir görünmeleridir.

KOBİ’ler için sosyal medya günümüzde bulunmaz bir nimet niteliği taşımaktadır. Ücretsiz bir Facebook sayfası açarak, gelen müşterilerden e-posta adreslerini isteyerek e-mail pazarlaması, Twitter hesabı açarak takipçileriyle etkileşime girilebilir. (tabi tüm hesaplar etkili ve güzel kullanmak şartı ile). Bazen basit bir video bile büyük ses getirebiliyor.

Sizde sosyal medya pazarlama planı oluşturmak istiyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz.