Konuya girmeden önce belirtmek isterim ki eğer varsa düşüncelerimin arasında yanlışlık lütfen beni eleştirin. Yazılarım belki bir çoğunuzun hoşuna gider yada gitmez, sizin takdiriniz. Burada hiç bir derneğe kuruluşa eleştirme yada göndermek yoktur sadece bunlara başvurmak gerçekten büyük maliyetli projelerinizi sunun.

Son günlerde çok duyar olduk bu melek yatırımcı kavramını. Parlak bir iş fikrin var ve bunu hayata geçirecek paran yok o zaman hemen projeni melek yatırıcımlara sunuyorsunuz. Eğer onlarında hoşuna giderse siz fikriniz ile onlarda paraları ile ortak iş kurmuş oluyorsunuz. Özel olarak kurulmuş olan bu Melek Yatırımcılar’a artık devlet KOSGEB olarak da destek vermektedir. İstihdam etmeyi ve iyi bir gelecek sunan iş fikirlerinizi bunlar sayesinde hayata geçirebiliyorsunuz.

Benim burada değinmek istediğim konu parlak iş fikirleri olan insanların neden hemen bu dernek ve kuruluşlara başvurarak yardım istemeleri. Ya bırakın kendi işinizi kendiniz kurun, biraz çaba gösterin, işiniz hemen parlamasın hemen büyümesin üstünde emek harcayarak büyütün. Çabuk kazanılan çabuk kaybedilir. Önce kazanın sonra harcayın. Azdan başlayarak kazanılan paranın daha fazla değeri vardır bu sayede daha fazla kazanmak ve daha fazlasını yapmak için inanın kendinizde güç bulacaksınız. Başkalarına muhtaç olmayın. Emek harcadıkça ve zaten sevdiğiniz işinizi yapınca o iş size bir hobi gibi gelecektir ondan zevk alacaksınız ve onun büyütmek için hep onunla olacaksanız. Eğer böyle başlayıp işiniz tutmadıysa demek ki size göre parlak gelen bir fikir diğer insanlar için pek faydalı değildir yada stratejilerinizi oluştururken bir yerde hata yaptınız.

Melek yatırımcılara hiç gitmeyin demiyorum, tabi gideceksiniz bazen parlak işler büyük maliyet ister o zaman tabi gideceksiniz ki gitmelisiniz de. Ama asıl demek istediğiniz melek yatırımcıları gitmeniz ilk tercihiniz olmasın.

Ayrıca işin bir başka boyutu var. Eğer ki siz sıfırdan bir iş kurarsanız o zaman daha fazla dikkat çekersiniz, talep görürsünüz, konuşulan siz olursunuz. Başkalarının sayesinde buralara geldi denilmek yerine çalışıp da geldi denilen olabilirsiniz.

Olurda bu kuruluşlara başvurmak isterseniz fikrimi çalarlar diye korkmayın devlet sizin fikrinizi korumak için kanun çıkardı. Onlara bu konu güvenin ama ilk önce kendinize güvenin, kendi işinizi kendiniz yapın. Bir şeyi inşaa etmek istiyorsanız dipten başlayın, çalışarak üstlere çıkın derim ki hem zamanla pişmek kavramı var. İleride ki iş hayatınız daha zor olabilir temelde öğrenmek varken az parayla imkanları zorlayarak bir yerden başlayın.

Ha buarada işinizi kurmak için  şartların olgunlaşmasını beklemek en büyük hatanız. Şartları siz yaratacaksınız!