6 yıldır eczacılık sektöründe olduğum için pazarlama ve kişisel gelişim yazılarımın yanında mesleki olarak yazılar yayımlayacağım. Bunlar eczanede günlük yaşanabilen bir gün sizinde karşınıza çıkabilecek olayları sizlere aktaracağım.

Günümüzde tüm sağlık kuruluşları ücretli diyebilirim. Doktora gittiniz muayene oldunuz fakat doktor ilaç yazmadı ve eczaneye gitmediniz, olsun artık sizin hesabınıza bir miktar muayene ücreti eklendi. Belki uzun bir süre ilaç almadınız bir daha ki ilaç almanız dahilinde o  muayene ücreti karşınıza çıkacak. Üstelik muayene parasını erteleyip sadece ilacın katılım payını ödeme imkanınız da yok.

Olayı bir örnekle daha da netleştirelim. Diyelim diş hastanesine sürekli gidip geliyorsunuz dişiniz çekiliyor olabilir yada kanal tedavisi gibi uzun sürecek bir tedavi alıyor olabilirsiniz. İşte bu zamanlarda hastaneye her girişinizde her sıra aldığınızda hesabınıza muayene parası eklenir. Mesela 5 kere hastaneye kayıt yaptırdıktan sonra eczaneden reçeteli olarak ilaç almaya kalkıştığınızda önünüze 5 tane muayene parası çıkacaktır.

Devlet hastaneleri ve üniversiteler 5 TL sağlık ocakları 3 TL ve özel tıp merkezlerinden 12 TL muayene parası alınmaktadır.

İşin başka bir boyutu da muayene parası haricinde devlet hastanelerinde reçete parası denen bir ödeme sistemi var. 5+3 TL yani. Devlet hastanesinde muayene olduktan sonra 5+3=8 TL eczaneye ödersiniz. Ayrıca bu paranında eczaneyle alakası yoktur ki eczaneden tahsil edilen bu para devlete aktarılmaktadır. Yalnız bu 5 TL muayene parası aynı gün karşınıza çıkmayabilir çünkü hastane devlete ne zaman fatura keserse o zaman sizin hesabınıza 5 TL gelir. Aynı gün 5 TL muayene parası ödemedim diye sevinmeyin bir daha ki ilaç almanızda karşınıza çıkar. Kimlik numaranız ile en yakın eczaneye gidip hesabınızda muayene ücreti olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Muayene ücretleri emekli vatandaşlarımızın maaşlarından kesilmektedir, çalışanlar bunu ödemektedir.

Sağlık ocaklarında ise reçete de kalem adeti başına 1 TL  ücret ödersiniz. Reçete 3 ilaca kadar 3 TL, 4 ilaç 4 TL, 5 ilaç 5 TL dir.

Bir daha ki yazım eş değer ilaç ve fark ücretleri üzerine olacaktır.