Hepimizin hem fikir olduğu kesindir “müşterilerimize iyi davranmak satışları arttırdığı” yönünde. Bunun tam tersi olarak da müşterilere kötü davranmak satışları düşüreceği.  Asıl iş buradan başlıyor, sadece iyi davranmak müşteriyi memnun etmekle kalmaz bu zaten asıl görevleri arasındadır. Gerçekten de müşterileri memnun ederek satışları katlamak istiyorsanız eğer müşteri beklentilerini önceden karşılamak zorundasınız. Bunun sürekli araştırmacı olmak, yenilikçi olmak, teknolojiye ayak uydurmak ve geçmişi bilmekten geçer. Müşterileriniz bugün teknolojiyi yeterince kullanamıyor olabilir ama yarın da kullanmayacak anlamına gelmez. Bu yüzden teknoloji de eğer  müşteri beklentilerinizi karşılayacak bir uygulama/program yada strateji varsa bunu araştırın ve müşterilerinizi buna dahil etmeye çalışın. Bu konu da bir örnek vermek istiyorum. Yakın bir tanıdığım var kendisi yaşlı ve çok ilaç kullanan biri, normal şartlarda internetle ve bilgisayarla hiç olmaz fakat çok ilaç kullandığı için sık sık doktora gitmesi gerekiyor. Bunun için de online sıra almasını öğrendi ve evinden çıkmadan doktordan sıra alabiliyor artık.

Müşterilerinizi +%5-15 oranında memnun edebilirseniz satışlarınızda %80’e yakın artışlara neden olabilirsiniz. Memnun kalan müşteri yeni müşteriler kazanmanız için kilit rol oynar. Müşterilerinizi memnun etmenin en başında şunu sorun kendinize, MÜŞTERİLERİMİZ BİZİ NEDEN TERCİH EDİYORLAR? Her markayı her işletmeyi müşteriler farklı nedenlerle tercih ederler. Kimileri ucuzdur, kimileri kolay ulaşılabilirdir kimileri de sempatik ve sıcak bulundukları için tercih edilirler. Sizi neden tercih ettiklerini bulursanız yeni stratejiler geliştirmek için de taktikler bulabilirsiniz. Hangi sektörde olursanız olun, temelde her şey bellidir, marka müşteriye ne veriyor, onlara ne katabilirsiniz. Bir cafe işletiyor olabilirsiniz pizzanız çok güzelse eğer müşterileriniz sizi bunun için tercih ediyorsa “arkadaşını getirene ikinci pizzanın %50’si bizden” diyerek onları çekebilirsiniz.

Müşteri veri tabanı oluşturarak memnuniyetlerini arttırmakta sizin elinizde. Sizden alışveriş yapan müşterilerinize onlara özgü e-postalar gönderebilirsiniz yada çeşitli sosyal paylaşım siteleri üzerinden onlarla özel iletişim sağlayarak haberdar edebilirsiniz. Pazarlama satışları arttırma yolu değildir, pazarlama aslında müşteri bağı kurma yoludur.

Promosyon ve kampanyaların anlık müşteri çekeceğini, bunun tek başına sürdürülebilir olacağını düşünmüyorum. Kampanyalarla müşteri kazanımının yegane yolu, o esnada müşteriye kalitenizi aktarabilmekten geçer. Kampanya sayesinde sizden mutluluk duyan tüketici bundan sonra sizin memnun sadık müşterileriniz listesine girebilir.