Müşteri ne ister sorusunun cevabı “müşterileriniz kimlerdir” Müşterilerinizi tam anlamıyla tarif edemedikten sonra onların istediklerini bilebilme ve dolasıyla karşılama gibi bir stratejiniz olamaz. Böyle bir strateji geliştiriyorsanız denize rastgele atılmış bir balık oltası gibi balık tutmaktır.

ÖRNEĞİN;

Müşterileriniz orta yaşlı ve önemli bir kısımı kırsal kesimde, köyde yada küçük şehirlerde yaşıyor ise stratejiniz yüzyüze iletişim ile samimiyet kurmak olacaktır. Genelde bu tarz müşteriler ürünün fiyatından ziyade işletme çalışanları ve güler yüzlü samimiyet içtenlik bekler, arada sevgi-saygı vardır. Tüketici, işletmeyi benimser ve aitlik, sadakatlik duygusu besler. İşletme sahibinin vereceği bilgilere inanır, çok güzel ağızdan ağıza pazarlama yapmak için uygun tüketici grubudur. Tüketicinin evi ne kadar uzakta olursa olsun kimi zaman yinede her zaman alışveriş yaptığu yeri seçer çünkü dediğim gibi bu grup ile kurabiliyorsunuz.

Müşterileriniz gençlerden ve üniversite öğrencilerinden oluşuyorsa işletmenizin tercih edilmesinde en büyük sebeplerden biri ürünlerinizin ucuzluğudur. Ucuz olmasının yanında kaliteli ve ulaşılır olmasıdır.

Zengin ve varlıklı bir kesime hitap ediyorsanız tüketicileriniz ürünlerinizin fiyatlarına pek fazla aldırış etmeyecektir. Bu tip tüketici grubu da sürekli bilgilendirilmek isteyen, her bir ürünün daha iyisini elde etmek için araştırma içerisindedir. Onlar için fiyat ikinci planda.

Yukarı bahsettiklerim size biraz örnek oluşturacak şekilde yüzeysel olarak tüketici gruplarıydı. Tekrar sorumuza gelecek olursak eğer, müşterilerimizin isteklerini bilmek ve karşılamak için onların kimler olduğa karar vermek gereklidir. Günümüzde de en önemlisi teknolojiyi ne şekilde ve hangi amaçlar için kullanılıyorlar bunları da bilmek gerekli. Çünkü kimi zaman işletmenize sınırları içerisinde olmayan tüketicilere ulaşabilmek için sosyal medyayı kullanmanız gerekebilir. Yine bir örnekle açıklayacak olursak eğer Facebook sayfanız üzerinden yaptığınız paylaşımları ele alabilir. Bir bakın bakalım hangi tip konular daha çok tıklanma almış yada paylaşımlarımız hangi saatlerde tıklanma alıyor. Paylaşımlarınızı daha çok erkekler mi yoksa bayanlar mı tıklıyor. Bunu sosyal medya ölçümleyebildiğiniz gibi geleneksel pazarlama ile de işletme sınırları içerisinde de ölçümler yapabilirsiniz. İşyerinize giren tüketiciyi izlemleyebilirsiniz, kapıdan girdikten sonra ilk olarak ne tarafa yöneliyor? aynı ürüne sahip farklı renklerde onlardan hangileri daha çok tercih ediliyor? En önemlisi hangi reyonda daha çok ilgileniyorlar? Bu tarz sorular ile “müşteri ne ister” sorusuna yanıtlar üretebilirsiniz.

 

Yorum ve görüşlerinizi benimle paylaşmanız beni mutlu edecektir.