Müşteriler artık insan odaklı markaları tercih ediyor. Neden? Çünkü her zaman dediğim gibi bilgiye ulaşmak artık çok kolay. Tüketiciler hangi ürünlerin ne olduğunu satın almadan önce internette araştırabiliyorlar. Forum sitelerinde ürünler hakkında tüm yorumları okuyabiliyorlar. Binlerce internet sitesinde çok farklı cevaplar alabiliyor. Bunlar tüketicinin kafasını karıştırabilen etmenlerdir.

Günlük hayatta ister istemez 3000’e yakın marka reklamlarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Bunlardan sadece bir kaç tanesi aklımızda kalıyor. Büyük ihtimalle o da ilgimiz dahilinde olan bir markanın reklamıdır. Bu kadar yoğun hayatımızda bu kadar çok reklam bizi tercihlerimiz konusunda fazlaca yormaktadır.

İşte Pazarlama 4.0 ile insan odaklı markalar burada can buluyor. Yani insanların duygularına dokunabilen markalardır bunlar. Örnek verecek olursak geçenlerde Migros’ta gördüm. Kışın kedi-köpekler aç kalmasın diye bunların mamalarında özel indirimler sunulmuş. Bu duyarlı tüketicilerin duygularına hitap eder. Tüketicilerde duyarlı markaları severler. Bir markanın her bir satışından 1 fidan dikilmesi sözünü vermesi de çok etkileyici bir stratejidir. Yani tüketicilerin içindekileri harekete geçirebilen markalar bir adım daha öndedir.

İnsan odaklı markalar sadece sosyal sorumluluk projeleriyle, halkın hassas olduğu konularda duyarlı olabilen markalar değildir. Müşterilerine gerekli tüm bilgiyi vermeye hazır olan ve bunu satışı harekete geçirme olarak yapmayan markalardır. Çünkü bugün müşterilerinize gerekli bilgiyi paylaşıyor olmanız onların sorunlarına cevap bulmanızdır. Onlara yardımcı oluyorsunuz. Tüketiciler, beklentilerini karşılayan onlara yardım eden markaları severler. Bu da insan odaklı markanın bir başka özelliğidir.

Bu markalar sadece dış çevreye böyle olmamakla beraber çalışanlarına da aynı şeyi göstermelidir. Müşterilerine gösterdiği ilgi ve özeni çalışanlarına da göstermesi markanın performansını arttıracaktır. Bu insan odaklı markanın kendi içinde bir başka özelliği.

Bu arada şunu da belirtmek isteyeyim. İnsan odaklı bir marka yaratmak istiyorsanız işe, müşterilerinize çay ikram ederek başlayabilirsiniz. Çay sizi müşterileriniz ile yakınlaşmanızı sağlar.