Bu seferki konu başlığım biraz daha farklı olup, satın alınmayan ürünlerin veya hizmetler üzerine başlıca nedenlerini ve kısa kısa cevaplarını anlatmaya çalışacağım.

Müşterilerin ürününüz ile ilgilendiğini düşünürsek eğer satın alma kararını etkileyen en önemli neden fiyattır. Fiyat ürüne bakış açısının nereden olacağını belirler. Bir ürün diğerlerine göre pahalı ise daha değerli, daha kaliteli gözle bakılır bu da ürünün satılması artı bir nedendir. Fakat artan rekabet ortamında müşteriler artık eskisi değil onlar bilinçliler bu yüzden kaliteli ürünü en ucuza olma yolundalar ve bu yönde sürekli satış reklamları ile karşı karşıya kalıyorlar. Bu yüzden satışlarınızda fiyatlama konusunda çok ciddi adımlar atmanız gerekli. Bunun için pazarı araştırmalısınız.

Diğer bir önemli etken satış yapan kişinin o ürün hakkında yeteri bilgi donanımına sahip olması. Yeteri bilgi ile donanımlı olan satışçı ürünü en iyi şekilde tüketiciye anlatabilir. Önemli olanda tüketici için o ürün bir ihtiyaç mı yoksa bir istek mi? Yeteri derece de donanıma sahip satışçı tüketiciye o ürünün ihtiyaçlarına mı yoksa isteklerine mi cevap vereceğini bilerek anlatmalı. Düz metin okur gibi ürün özelliklerini anlatmak tüketiciyi o markadan soğutabilecek kadar etkilidir.

Bir başka satın almayı engelleyen neden ise, tüketicinin geçmiş alışveriş deneyimleri ve tüketici psikolojisi. Bir çok tüketici geçmiş deneyimlerine bağlı kalarak yeni alışverişlerde kararlar alıyor. Yaşadığı bir olumsuzluk varsa bunun tekrarlanmasını istemez ve satışçı tarafından kandırılmak istememesi. Dediğim gibi satışçı yeteri bilgiye sahipse gerçekten ürünün özelliklerini etik olarak aktardığı şekilde etkili olabilir.

Tüketicilere pahalı ürünlerde satıyor olabilirsiniz ve bu işi yaparken de başarısız da oluyor olabilirsiniz. Çözüm, bir ürün yada hizmet satmak değil tüketicilerinize çözüm sattığınızı doğru aktarabilmenizdir. Bu sayede tüketicilerinizi rahat, gönlü ferah hissettirebilirsiniz. Onlara yardımcı olmak dahi gelecek satışlarınızı olumlu etkiler ki tam tersi durumda da olumsuz etkiler.

Satışı etkileyen bunlardan başka bir çok neden vardır illa ki fakat ben en önemlilerini ve olmazsa olmazlarını bu yazım da anlatma gereğini hissettim. Diğer yazımlarda da geri kalan nedenlerini anlatabilirim.