Bir duruşunuz olmalı, ister sosyal medyada isterseniz gerçek hayatta ve her yerde. İnsanların sizi ve ürünlerinizi neden tercih ettiklerini bir düşünün. İsterseniz ciddi kurumsal bir şirket olun isterseniz doğal, samimi ve insancıl olun ama mutlaka takındığınız gibi olun çünkü elbette sizinde size göre bir müşteri potansiyeliniz vardır. Örneğin İstanbul Beyoğlu’nda eskimeyen meyhaneler vardır duvarda ünlülerin resimleri ve dizeleri yer almaktadır. Servisleri hızlı ve yemekler çok güzeldir. Bu işletmeyi marka yapan şey budur işte. İsterseniz sürekli kampanyalar olan ve devamlı indirimli ürünlerin olduğu bir mağaza olun yada kaliteden ödün vermeden olması gerektiği üst sınıfa hitap edebilecek fiyatlarda ürünler satın.  Phılıp Kotler’in dediği gibi “bazı müşteriler sadece ürünü değil, diğer kişilerle ortak bir yaşam biçimini de satın alırlar” Starbucks’da içtiğiniz 3 dolara bir kahve değildir sizin 3 dolara satın aldığınız şey sosyalleşmeniz için kiraladığınız mekandır. Starbucks bu işi çok iyi yapıyor, size bir kahve satmıyor oluşturmuş olduğu markasının altında kendi duruşunu sergiliyor.

Çok yakın bir arkadaşım internet üzerinden liseli yaşlardaki çoğunluğunun kızların oluşturduğu kişilere kıyafet satıyor. Aylık yüzlerce binlerce kargo çıkarmasını işlerinin neden bu hale geldiğini sordum. Aldığım cevap; ben onların ablası haline geldim, konuşmalarımızda hiç kendimi geri çekmedim elimden geldikçe tüm mesajlara cevap verdim ve  kızlarla canımlı cicimli konuşarak samimi oldum dedi.

Müşterileriniz kimler ise ona göre duruş sergileyin, bu hem sizin kendi müşterilerinizi size bağlar hemde aynı müşteri grubuna dahil insanları size çeker. Örneğin ben bir kitap hakkında ilk bilgiyi almak için dr.com.tr adresini ziyaret ediyorum, arabalar hakkında fiyat öğrenmek istersem sahibinden.com’u tercih ediyorum çünkü bu sitelerin üstlendiği roller benim hafızamda yer etmiş durumda.

Unutulmamalıdır, bir işletme aynı ayna farklı müşteri gruplarına hitap edip hepsinden başarı elde edemez. Bu çıtanın avına koşması gibidir. Gözüne tek bir ceylanı kestirir ve o hedefe koşar aynı anda farklı ceylana koşması için gücü yetmez. İşletmelerde böyledir, kim olduğunuzu belirleyin müşterilerinizin kimler olduğunu belirleyin ve daha sonrasında ona göre duruş sergileyin. Bu hem sizi hemde müşterilerinizi mutlu edecektir.