Öncelikle ne satmak istediğinize ve ne hizmeti vermek istediğinize karar verin, var oluş nedeninizi belirleyin ve  beraberinde hangi müşteri segmentine hitap edeceğinizi belirleyin. Nereye gittiğinizi bilmiyorsanız ne yaptığınızın da bir anlamı yoktur. Müşterilerin sizi tercih etmeleri için bir neden sunun ve müşterilerin bir ihtiyaçlarını giderin. David Meerman Scott’un dediği gibi, yaptığınız iş çok iyi olabilir, hizmetleriniz çok iyi olabilir ama işiniz müşteri beklentilerini karşılamıyorsa yaptığınız işin hiç bir önemi yoktur. Micheal Porter, rakiplerinizin fiyat indirimine gittiğinde sizin de fiyat indirimi yapmanız bir intihardır diyor. Demekki sizi pazarda farklı kılan bir neden olmalı. Belki 365 gün iade özelliğiniz yada en hızlı kargolama süresi yada bir başka özellik. Eğer rakipleriniz fiyat çok konusunda çetin değillerse fiyat indirimi yapmanız iyi bir strateji olabilir. Ne de olsa müşterilerin bir ürünü alırken ilk aradıkları şey fiyattır. Pazarda ve bölgenizde böylesine dişli rakipleriniz yoksa bunu deneyin. Çünkü biz bunu denedik, oldu. Bir ürün sürekli tüketiliyorsa sürekli tekrar tekrar alınması gerekiyorsa ve pazarda dişli bir rakip yoksa indirimler müthiş bir etki yaratıyor. Memnun olan müşteriler sizlere yeni müşteriler kazanmanıza neden oluyor, reklam giderinizi etiket fiyatında indirimi olarak düşünebilirsiniz. Böylelikle reklam için bir bütçe ve ekip ayırmamış olursunuz.

Bunun yanında müşterilerinizin güven ihtiyacını karşılayabiliyorsanız eğer en güzel şeye sahip oldunuz demektir. Geçmiş bir zaman içinde, yönettiğim bir e-ticaret sitesinde bir müşterimize yanlışlıkla eksik mal göndermişik. Müşterinin bize telefon etmesi sonucu bunu öğrendik, mağduriyetinin giderilmesini istiyordu fakat ilk önce şüpheli davrandık ama yine de mağduriyetini gidermeye karar verdik. Sonrası çok daha güzel gelişti, müşteri memnun oldu ve çevresindeki tanıdıkları bizi tercih etmeye başladı. Artık o bölgeden bizi tercih edenler çoğalmıştı.

Müşterilerinizin ihtiyaçları gidermek yada beklentileri karşılamak bazen planlı gelişebiliyor, biraz kafa yorunca. Bazen de olayların akışı sizi bunun içine sokuyor. Kendinizi değişim sürecinde bulabiliyorsunuz. Biraz bunu istemek gerek, biraz da kafa yormak fakat en önemlisi müşterileri de üretim/gelişim sürecine dahil etmek gerek. Beraber yol almak gerek.

Yorumlarınızı aşağıdaki kutucuğa bırakabilirsiniz 🙂