Çizginin Dışındakiler

Bu yazımda sizlere müşterilerinizin sizin hakkınızda konuşmasını nasıl sağlarsınız, tetikleyici olarak neleri devreye sokmanız gerekmekte olduğunu elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

Müşterilerinize bir şeyler vermelisiniz ki sizi konuşsunlar, buna olağanüstü kötü hizmetler dahil. Kötü bir alışveriş tabiki hakkınız da konuşmak için bir nedendir. Kötü de olsa sizi konuşurlar. Bunun gibi iyi bir alış veriş ortamı da konuşulmak için bir nedendir.

Temelde her şey farklı olmaktan geçiyor, diğerlerinden farklı olmak sizin göze çarpmanıza ve ağızdan ağıza yayılmanızı etkiler. Standartların dışındakiler konuşulmaya değerdirler. Aşağıda bir kaç ana maddeden bahsedeceğim. Müşterilerinizin sizi konuşmasını sizi çevrelerine anlatmalarını istiyorsanız ilk önce bunlar üzerinde çalışmalara başlayın. Bunlar dışında reklamlar, kampanyalar ve sosyal medya stratejileri sizi konuşturmaya nedenler arasında da olabilir.

Fiyatlandırma

Ürünlerinizin fiyatları çok uygun yada çok yüksek olabilir. Bu sizin hakkınızda konuşulabilecek bir olgudur. Yüksek fiyatlı bir araba konuşulmaya değerdir, çok düşük fiyatlı çocuk maması konuşulmaya değerdir. Fakat çoğunlukla aynı fiyata sahip ürünler çoğunluğun içerisinde yer alır, bir farklılık gösteremez. Bu konuşulmak için bir neden olmadığı aynı zamanda farkedilmek için bile neden değildir. Fiyatlarınızı  lokasyona, müşteri portföyünüze göre ve ürünlerinizin özelliklerine göre ayarlayabilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri

Günümüzde üstün müşteri hizmetleri sağlayan işletmeler göze çarpmaktadır. Bunlar farklı olabilmenin birer parçalarıdır. Sıradanlaşmamak, insani olmak ve ulaşılabilirlik müşterilerle yakınlaşmanın temelidir. Satış öncesi ve sonrası ulaşılabilir bir müşteri hizmetleri sizi diğer müşteri adaylarına anlatmak için sebep oluşturur. Örneğin içinde bulunduğumuz durumu düşünürsek artık bir çok marka Whastapp üzerinden iletişime ve satışa geçmeye başladı. İki arkadaşın sohbet halinde iken aynı anda sizinle iletişimde olması belki de diğer arkadaşında sizinle alışverişe geçmesine neden olacaktır. Belki kıyafetin bedeni hakkında kararsız kalan müşteri, sizinle Whatsapp üzerinden iletişime geçerek satışı başarı ile sonlandırabilirsiniz.

Müşteriler sıcak karşılamayı çok severler. Kendilerini yabancı hissettirmeyin sizinle daha çok vakit geçirsinler ve bırakın sizin anlatsınlar. Siz onlarla konuşun onlar sizi konuşsun etraflarında.

Teslimat-Ödeme-İade

Sattığınız ürünlerinizin arkasında duramıyorsanız eğer müşterilerinizin de bir ürünlerle yorulmasına neden olmayın. Kargo ile satış yapıyorsanız eğer mümkün oldukça ürünlerinizi kısa sürede kargolayın. Ödeme kolaylıkları sağlamayı deneyin, havale, eft, kredi kartı, kapı ödeme gibi özellikleri kullanın. Satış öncesi iade koşullarını belirtin, gerektiğinde iade alın.  Kredi kartı dolandırıcılığı yüzünden kapıda ödeme tercih edilebilmektedir. Bu sebeplerden dolayı müşterileriniz sizi arkadaşlarına tavsiye ederken bu özelliklerinizden bahsedecektir.

Özellikle bu 3 maddenin önemli olmasını ve bunlardan bahsetmemin nedeni kendim bunları tecrübe etmemden dolayı. Denedik oldu!