•  Ömer Ekinci Kimdir? 

14e4a42245982476c6e474c84a6620f4

     1984 Erzincan doğumlu Ömer Ekinci, İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümünde lisans eğitimini aldı. Ekinci, 2 yıl bir yazılım şirketinde çalıştıktan sonra 2002 yılında mucit babası Gürbüz Ekinci ile kurduğu Desnet Yazılım ile yazıcı üretmeye başladı.

     Türkiye’nin %100 yerli ilk yazıcı markası Printooth‘un geliştirilmesi, DESTECH markasıyla araç yazıcı setleri üretilip 12 ülkeye ihraç edilmesi, Mobil saha satış alanındaki Türkiye’nin tek marka olan Destech markasının geliştirilmesi, Türkiye’nin önde gelen birçok gıda markasının mobil saha satış projelerinin geliştirilmesi gibi birçok ilke imza atılan 3 senelik bir sürecin sonunda Desnet Yazılım alanında en iyiler arasında sayılan, saygın bir şirket konumuna geldi. Türkiye’nin yollarındaki her üç dağıtım aracından biri Desnet’in çözümlerini kullanıyor.

     Desnet Yazılım‘dan sonraki girişimine de 2007 yılında adım atan Ekinci, Mobil Pazarlama teknolojileri üzerine konumlandırdığı Vodera ile 2 yıl üstüste Eurovision Şarkı Yarışmasının iletişim altyapısını Bluetooth ile kurarak Eurovision takipçilerine bir haftada 5 milyonun üzerinde içerik göndererek bir rekora imza atan Vodera, bu projeyle adını dünyaya duyurdu.

     Young CEO Club kurucu üyelerinden ve İş Dünyasından sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi, AKUT Arama Kurtarma DerneğiYönetim Kurulu Danışmanı, Tübisad ve Tübider Üyesi olan S. Ömer Ekinci,profesyonel iş hayatının yanında farklı konferans, eğitim ve etkinliklerde girişimcilik, kişisel marka, mobil pazarlama, inovasyon ve mobil teknolojiler üzerine sunumlar yapmaktadır. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 40’dan fazla üniversitede konferanslar veren ve “Penguen Olma Girişimci Ol” sunumuyla50.000’e yakın üniversite öğrencisine ulaşan Ekinci, ilham kaynağı olmayı ve girişimci gençler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

     Ömer Ekinci, 2009 yılında İTO – Müsiad işbirliğiyle yapılan Uluslararası Girişimcilik Kongresi’nde 2009 Yılın Genç Girişimcisi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Genç Girişimciler Topluluğu’nun düzenlediği Girişimcilik Zirvesi’nde de 2010 Yılın Girişimcisi ödülü alarak 2 yıl üstüste aynı gururu yaşamıştır. Kurduğu Gelistrend.com, 2009 yılında “Yılın En İyi İş Blogu”seçildi.

 

  • Gençlerin Ömer Abisi Olmayı Nasıl Başardınız, Bu Size Neler Kattı?

     Ben üç erkek kardeş sahibi bir ağabeyim, benim ise bir ağabeyim yok. Bunun acısını hep yaşadım, koruyanım, kollayanım hiç olmadı. Önce kendi kendimin ağabeyi olmayı öğrendim, sonra kardeşlerime… Çok sevdim ağabeyliği, sonra sokakta yanımdan geçen bir dertli gencin, derdine ortak olduğum öz kardeşimden ne farkı olduğunu düşündüm, aynı karından doğmamış olmam mıydı bu büyük farkı doğuran? Bunu kabul edemedim. Gördüğüm her gencin ağabeyiliğine soyundum. Hiçbir genç kardeşimin kimliğine, ismine, cismine, resmine bakmadım, kimin oğlu-kızı olduğuyla ilgilenmedim, okuduğu okulun ne olduğuna bakmadım. Ne sorarlarsa, öz kardeşimden gelmiş bir soru/ talep kabul ettim, başım üstüne dedim. Dertleriyle hemdert oldum. Onlar da Ömer Abi dediler, sağ olsunlar, başım gözüm üstüne…

 

 

  • Yılın İş Bloguna Sahipsiniz, Blogunuzu Yazarken Nelere Dikkat Ediyorsunuz?

     Blogda tanıtım, reklam yapmıyorum, orası benim bilgimi, fikrimi paylaştığım kürsüm. Çok saygı duyuyorum okuyucuma, onlara doğru şeyi sunmak derdindeyim. Oraya girip de kandırılmış ya da kullanılmış hissetmeleri en büyük korkum. Eskiden dikkat çekici başlıklar atıyordum, artık onları da bıraktım, gerçekten içinde ne varsa onu yazıyorum başlığa. Kısacası blogumu çok önemsiyorum, çok değer veriyorum, bir başarı varsa buradadır sanıyorum.

 

 

  • Girişimcilik Doğuştan mı Gelir Yoksa Sonradan mı Kazanılır?

     Girişimcilik çok marifet bir şey değil. Yıllarca konferanslarda anlattığıma pişmanım, keşke girişimcilik yerine vatana, millete, memlekete, anne-babaya hayırlı evlat olmayı, iyi yetişmeyi, iyi evlat yetiştirmeyi anlatsaymışım. Çünkü insan “yetişmiş, akîl insan” olursa, ondan sonra ne yapsa iyi yapar. Girişimci olacaksa, iyi girişimci olur. Memur olacaksa iyi memur olur. Dernek kuracaksa, memlekete hayırlı bir dernekçi olur. Kısacası ne olduğunun önemi yok, o olduğunu nasıl yaptığın önemli. Girişimcilik doğuştan mı gelmiş, askerde mi kazanılmış, dededen miras mı kalmış, gazeteden kuponla mı alınmış, emin olun zerre kadar önemi yok. Girişimciliğe çok odaklandık, esas resmi göremiyoruz.

 

 

  • Bir Çok Kişi Sizi Rol Model Olarak Görüyor Peki Onlara Buradan Neleri Vurgulamak İstersiniz?

     Kendileri olsunlar, kendilerine karşı kendilerinden sorumlu olduklarını unutmasınlar, onları çok seviyorum, onlar bu ülkenin geleceği değil, bugünü… Sadece kendileri için yaşamadıklarını, onlara çok ihtiyacımız olduğunu unutmasınlar…

 

 

Kendisine buradan çok teşekkürlerimi sunuyorum.  Beni kırmadı sizler için faydalı olabileceğini düşündüğüm bu ufak röportajı kabul etti, umarım sizlerinde hoşuna gitmiştir.

Yeni röportajlarla görüşmek üzere…