Bu yazımı gözlemlerim sonucunda oluşturduğumu en başta belirtmek istiyorum.  Ülkemizde bir çok pazarlama danışmanlık şirketleri var ve bunlarda bir çok işletmeye danışmanlık hizmeti vermekte, satışlarını arttırmakta. Fakat pazarlama stratejilerini oluştururken bir çok işletmenin ve danışmanlık firmalarının unuttuğu çok önemli bir kaç soru var. Bu sorular hayati önem taşımakta çünkü gidilece yola nereden gidilmesi gerektiğini ortaya çıkarmaktadır. Bu sorular, 1_ Müşterileriniz kim? 2_Müşterileriniz sizi neden tercih ediyor? Ben bu iki sorunun sorulmadan pazarlama stratejileri hazırlandığını düşünüyorum. Öncelikleri hep işletmelerin karını maksimuma çıkarmak, daha fazla gelir elde etmek. Bunu yaparken aynı zamanda müşteri sadakatinin de oluşturmanın gerçek olabileceğini varsayabiliyorlar ki çok da inandırıcı değil.

1_ Müşterileriniz Kimler? 2_ Müşterileriniz Sizi Neden Tercih Ediyor?

Bunu ilk önce soracağınız kişiler işletmenin personelidir. İşveren belki ruhsat sahibi olabilir fakat müşteriyle temas halinde olan personeldir. (ehliyeti araba kullanmıyor ne de olsa 🙂 ) İster pazarlama hizmeti veren bir işletme olsun ister bir esnaf olsun müşterilerini tanımayan pazarlama stratejileri geliştirmeye kalkışmasın.

Tüketicilerin sizi tercih etme nedenleri arasında işletmenizin konumu, çalışanların durumu ve en önemlisi müşterilerinize karşı davranışlarınız. İşlek bir cadde üzerinde bulunan bir işletmeye sahipseniz ürün pazarlaması neden pazarlama yollarını gerçekleştirebilirsiniz. Tüketicileri işyerinize çekmeniz için ürünlerinizin özelliklerini ve tüketicilerin ihtiyaçlarını kullanabilirsiniz. Büyük bir ihtimalle de bu başarılı bir sonuçla bitecektir. Fakat işlek bir cadde üzerinde bulunmayan bir işletmeye sahipseniz ürün pazarlaması yapmanız çok etkili olmayacaktır bunun yerine değer pazarlaması dediğimiz duyguların ve samimiyetin ön plana çıkıyor. Nitekim de işlek bir cadde üzerinde bulunmayan işletmelerin müşteri portföyü benzer yada aynıdır. Bunun daha etkili olduğunu düşünüyorum çünkü artık insanlar kendini nerede rahat ve mutlu hissediyorlarsa orayı tercih ediyorlar. Bu yüzden bu müşteri grubuna sürekli ürün pazarlaması yapmak  çok sağlıklı olacağını düşünmüyorum.  Her zaman dediğim gibi tüketiciler artık eskisi gibi değil, onlar bilinçli. Yoğun reklamlar arasında kalmaktan sıkılıyorlar, kendilerini kandırılmış hissediyorlar. Bu yüzden değer pazarlaması, sürdürülebilir satış anlayışı ve müşteri sadakati oluşturma bakımında daha iyi olacaktır.