Herkesin bildiği Sakıp Sabancı Türkiye’nin önce gelmiş sanayici bir iş adamlarındandır. 2004 yılında kaybettiğimiz Sabancı eğer bu gün yaşasaydı ne olurduk. Sabancı’nın beni etkileyen yönü büyük bir iş adamı olması değil, dünyanın en zengin ilk 500 insanı arasında yer almasına rağmen sanayici bir işçi olmasıdır. Halkıyla iç içe, sevecen, enerji dolu ve bu şöhretin içinde kendini kimseden farklı görmemesidir. Belgeselde de duyacağınız gibi insana verdiği değer şu sözlerinden anlaşılıyor bir gün kendisine soruluyor bunu nasıl yaptınız kim yaptı diye? Cevap “bunu yapan ben değilim bu yapan işçilerim teknisyenlerim, mühendislerim, müşterilerim ve halk” olduğunu söylüyor.

Çocuklarından birinin engelli olması da bunu hayata bağlayan biri olmasına sebep olmuştur. Çocuğu gibi Türkiye’de ki diğer engelli arkadaşlarımızı hayata kazandırmıştır. Kim bilir bu yüzden ve halkına yaptıkları için Türkiye’nin Sakıp ağası olmuştur.

Görülüyor ki yaptıkları işlerinde ekonomik gelir etmeyi ilk planda tutmamış, insanlara etmeyi hep istemiş hep birileri için çalışmayı sevdiği için başarılı olmuştur. Parayla mutluluk olsaydı ülkemizin en mutlu insanlarından olurdu.

Sanırım benim ne yazdıklarım bu kadar önemli değildir paylaştığım bu videonun yanında. Umut veren bir başarı hikayesi olduğu kesindir.    Başarısızlıkları için bahane bulanlara iyi bir ders olabilecek bir insandır.

Sizi video ile başbaşa bırakıyorum. Olur da bir düşüncenizi paylaşmak isterseniz blogumda yorum yazabilirsiniz.