Uzun zamandır sağlık sektöründe bulunmamdan dolayı ve  eczanede çalışarak hasta ilişkileri konusunda tecrübe kazanımımdan ötürü bu “dijital sağlık rehberini” hazırlamaya karar verdim.

Günümüzde sağlık sektörünün yeteri kadar dijitalleşmediği fakat günden güne ilerleme kaybettiğini söyleyebilirim. Bu nedenleri arasında en büyük noktal sağlığın pazarlanamaz olmasıdır. Fakat ben bu rehberi hastane ve eczaneler için dijital iletişim ortamı yaratabilmek, bilgiye erişimin kolaylığı ve sektörün çağa ayak uydurabilmesi için hazırladım. İçerisinde tam bir kesit olarak yapılmasını önerdiğim yada önermediğim durumlardan bahsetmek yerine olması gerekene ulaşmak için hangi yollar tercih edilmeli bunlar bahsettim. Örneğin, günümüzde  bir çok hasta hem ilaç tüketimi konusunda hemde ilacın ödeme kısmında bilinçsiz durumda. Oysaki bir çok sağlık kuruluşunun Facebook sayfası var iken bu bilginin yer aldığı sayfayı bulmak oldukça güçtür. Bunun gibi olması gerekene ulaşabilmeniz size bu rehberi hazırladım.

Bu rehber kendinizi sorgulamanıza sağlayacak, kendinizi tanıma ve en önemlisi hangi tip hasta gruplarına yönelik satış yaptığınızı gösterecek. Kendi muhasebenizi kendiniz yapabilecek ve kendi stratejinizi belirleyebilir olacaksınız. Şimdiden kolay gelsin, başarılar diliyorum.

[wpdm_package id=’1238′]