Uzun zamandır bir türlü yazmaya başlayamadığım yazılarıma ancak şimdi yeniden başlayabiliyorum. Bu yazımda size bire bir müşteri ilişkilerinde satışlarınızı arttıracak satış cümlelerinden bahsedeceğim. Bunları okudum ve yaşadım şimdi size aktarıyorum.

Steve Jobs’un dediği gibi “insanlar çoğunlukla siz onlara gösterene kadar ne istediklerini bilmiyorlar.” İşyerinize gelen müşterilerinizi karşılamak ve onlara yardım etmek istiyorsunuz öyle değil mi? Peki onlar istediklerini alırken başka bir ihtiyacınız var mı diye soruyor musunuz? Soruyorsanız hata ediyorsunuz çünkü ihtiyacı açığa çıkarmıyorsunuz. Belki o an müşterinin aklında olmayan fakat evinde eksiği olan bir şeyi sizden alabilecek iken yanlış sorular yüzünden bunu satışa dönüştüremiyorsunuz. Bunun yerine örneğin diş macunu alan bir müşterinize nane aromalı yeni gelen gargaralarımız var, denemek ister misiniz? diyerek bir ihtiyacı açığa çıkarabilirsiniz. Pantolon satıyor olabilirsiniz bu pantolonları alanlar bununla beraber şu renk kemerde alıyorlar sizde denemek ister misiniz? gibilerinden  bir yaklaşımla satışlarınızı arttırabilirsiniz. Zaten günümüzde de bir çok internet sitesi de bu taktiği kullanmaktadır. Okuduğunuz bir çok blog sitesi ve alışveriş ettiğiniz bir çok sitenin kenarında yada altında şu sayfalarda ilginizi çekebilir gibi ifadelerle sizi yönlendirebiliyorlar.

Bazen bu tarz sorularınız bile işe yaramıyor olabilir. Bu tarz bir yaklaşımla satışı sürdürmek istersiniz ama müşteri istemez fakat ikinci bir b planınız olarak bu sefer ürünü elinize alarak da görsel olarak etkileyebilirsiniz. Siz müşterinize soru sorarsınız o istemez ama ürünü görünce fikri değişir. Çok hoşuna gider ve alır. Steve Jobs bugün Iphone çıkarmasaydı hiç birimiz böyle bir şey istemeyecektik çünkü bir böyle ihtiyacın eksiliğini bilmiyorduk yada nasıl tamamlanabilirdi. Bugün bir çok yenilik ihtiyaçlarımızı karşılamak ve açığa çıkarmak içindir. Bu yüzden bazı yenilikler pazarda tutamıyorlar çünkü ihtiyacı ya açığa çıkaramıyor yada karşılayamıyor.

Bunları hiç yapamıyorsanız müşterilerinizle sohbet edin. Oradan buradan konuşun (aşırı konuşkan olmamak şartıyla) kısaca dertlerini dinleyin ve yeni bir ihtiyaçları açığa çıkarın. Zaten siz onları dinledikçe onlar kendi ihtiyaçlarını size gösterecektir. Böylelikle hem satışlarınız artacak hemde sağlıklı müşteri ilişkileri ortamı oluşacak. İki tarafta mutlu olacak bu işten.

Denedim oldu.