Satış yapmak için yapılan pazarlamaya karşıyım. Çünkü kesinlikle satış ve pazarlama farklıdır ama çok benzer konu ve kavramları içermektedir. Pazarlama bir algı savaşıdır, ürünleri tüketiciye satmak için uygulanan taktikler değildir. Pazarlama uzun vadede müşteri sadakati sağlar ve anlık nakit kazancı sağlamayabilirken satış anlık maddi kazançlar sağlar. Aslında  ikimizi birbirinden farklı konular iken ikisi de birbiriniz tamamlayan konular.

Şu unutulmamalıdır ki siz ne kadar ne yaparsanız yapın, elinizdeki müşterilerin algılarını değiştiremezsiniz ve ancak müşterilerin size izin verdiği sınırlarda pazarlama yapabilirsiniz. Örneğin lüks kozmetik ürünlerini orta gelirli ailelere ihtiyaçları olsa dahi satamazsınız. Orta gelirli ailenin buna ihtiyacı olabilir fakat bu ürünü almak onların bütçesi için değildir. Diğer bir konu müşterileriniz sizi neden tercih ediyorlar? Önce bunu düşünmelisiniz, müşterileriniz geri gelenler ise ürün yelpazeniz artık belirlidir fakat müşterileriniz daha çok yeni gelenlerle güncelleniyorsa belirli ürün yelpazesi oluşturmanız güçtür.

Gelelim asıl noktamıza, satış için pazarlamayı hiç tavsiye etmiyorum. Hep dediğim gibi pazarlama bağ kurma sanatıdır. Para kazanmak için satış taktikleriyle bağ ku-ru-la-maz! İş yerinize gelen her müşteri için hizmet yada ürün satmak zorunda değilsiniz,  bazen sıcak bir tebessüm en iyi pazarlama aracı olabilmektedir. Karşılıklı sıcak insan ilişkileri en iyi pazarlama aracıdır. Kapıdan giren her insan canlı para anlayışına karşıyım. Her siz bağ kurma sanatını iyi yapabilirseniz müşteriyi kazandınız demektir ve o müşteri artık sizindir ki bundan sonra ona sürekli yeni müşteri gibi davranmanıza gerek kalmayacaktır, sizin ailenizden olacaktır. Altını çizmek isterim ki, ürün ve hizmet tanıtımı gibi eylemler içerisinde gerçekleştirilen satış taktikleri sıcak satış taktikleridir. Anı kurtarmak, müşteriyi ikna etmek, para kazanmak ve satış yapmak. Tabiki işletme ayakta kalabilmek için satış yapmak zorundadır lakin satış ve pazarlamayı müşteri boğmadan yapmaktır. Neyseki yeni kanunun ile izinsiz pazarlama devri bitti 🙂