Beden dilinin %55, ses tonunun %38 ve sözcüklerin de %7 oranında satışlarımızı etkilediğini biliyor muydunuz?

Belki bunu çok kez duydunuz fakat detaylarına fazla takılmadınız. Oysaki bu, oluşturacağınız pazarlama stratejilerinizin “satış kapama” noktasıdır. Çok güzel bir strateji geliştirdiniz diyelim, fark edildiniz ve müşterileriniz gelip artmaya başladı. Fakat etkili beden dili olmadan, gelen tüketiciyi müşteriniz olmaya dönüştüremezsiniz. Kampanyalarınızı güzel bir beden dili, ses tonu ve sözcüklerle tüketicinize aktaramazsanız o stratejiniz olumlu sonuçlar vermez. Sadece güzel bir taktik olarak uygulamada kalır. Hatta bununla beraber sizin için kötü sonuçlar bile doğurur. Düşünün ki iyi bir kampanya başlattınız ama müşterileriniz ile iyi bir diyalog kuramadınız. Bu, tüketicileriniz için hiç iyi olmaz. Büyük ihtimalle bir daha sizin kampanyalarınız ile ilgilenmeyeceği gibi sizi başkalarına bile olumsuz bir şekilde anlatabilir. Bu yüzden pazarlama stratejilerine tek başına bir “indirim” değildir.

Tüketiciler artık eskisi gibi değil diye her seferinde söylerim. Tüketiciler artık bilinçli, bilgiye kolay ulaşabiliyorlar. Hangi markanın, işletmenin iyi olduğuna kendileri karar verebiliyorlar, başkalarına sizi anlatabiliyorlar. Bu yüzden bence ve kesinlikle en iyi pazarlama stratejisi “etkili beden dili ve müşteri ilişkisi” dir. İsterseniz ürünleriniz piyasa fiyatından yüksek olsun isterseniz lokasyonunuz işlek bir cadde de olmasın. Tüketiciler mutlu oldukları yerden alış-veriş yapalar. Sizi başkalarına tavsiye ederler. Bu hepimiz için geçerlidir. Bir arkadaşımız ile bir cafeye çay içmeye gitmek istesek bile rahat edebileceğimiz, kendimizi iyi hissedeceğimiz mekanlara gideriz.

Zaman zaman tüketicileriniz kızgın olabilir. Haklı yada haksız olabilirler fakat sizin yapacağınız en iyi iş, onunla empati kurmak olacaktır. Yani kendinizi onun yerine koyarak olaylara diğer açıdan bakmayı bilmelisiniz. Bu hem olayları çözümlemenizi sağlar hemde müşteri beklentilerinizi karşılamayı öğretir. Müşteri beklentilerini karşılamayı becerebilen bir işletme, pazarlama stratejileri geliştirebilen bir işletme haline dönüşür.

Beden dili, ses tonu ve sözcüklerin detaylarına fazla girmek istemiyorum. Genel olarak bilinen şeylerdir, bize yapılmasını istediğimiz şeyler ve hoşumuza giden şeyleri de müşterilerimize sunmak zorundayız. Müşterilerimiz ile iletişim halinde iken güzel giyim, güzel ses tonu, düzgün kurulan cümleler, ilgi-alaka, empati kurma, mimikler, göz teması, kendinden emin duruşlar, ürün ve hizmet hakkında bilgi sahibi olma başlıca dikkat edilmesi noktalardır.

Bunlar aslında sadece satış personeli için gerekli olan bir durumdan ibaret değildir, hepimizin günlük hayatta dikkat etmesi gereken durumdur. Siz kendinizi güzel bir şekilde karşınızdakine ifade etmek istemez misin?

Beden dili hakkında internette beğendiğim bir videoyu sizinle paylaşarak yazımı tamamlamak istiyorum.