Yine son günlerde sıkça rastladığım bir konu sosyal medya bağımlılığı. Kimileri için bağımlılık kötü bir alışkanlık olsa da kimileri için hoş bir vaziyet almış durumda fakat ister istemez biz bu dijital ortamın içerisindeyiz. Şunu bir kere başta belirtmek isterim ki internet bağımlılığı denilince akla hemen olumsuz kötü bir bağımlılık geliyor. Belki bu bağımlılık olumlu sonuç veriyor, belki bu bağımlılık kötü bir bağımlılık değil. İlk önce internet bağımlılığını, kötü internet bağımlılığından ayırt etmemiz gerek. Düzenin içerisinde yaşıyorsak ve değiştiremiyorsak eğer yapılması gereken en iyi yol ayak uydurmaktır. Düzenden kaçmak yerine içerisine aşırı bağımlı olmamak gerektiğini düşünüyorum. Hayatımızın çok büyük bir bölümü internette olsa da her şey bundan ibaret değil. Bağımlılığı sorun haline getiren etken, durumumuz içerisinden çıkamaz hal aldığında özel hayatın sergilendiği durumlarda bağımlılık bir sorun teşkil etmektedir.

Yerinde ve zamanında olması gerektiği gibi kullanılan her şey insanlar için faydalıdır. Sosyal medya sayesinde iletişim ağımızı genişledi, eski okul arkadaşlarımıza yeniden ulaşma imkanına eriştik, işlerimin artması ve müşteriler ile iletişim kurabilmek için markamızı sosyal medyaya taşıdık yani kendimize 2. bir dünya kurduk. Bağımlılık diye nitelendirdiğimiz sosyal medyanın bize farkında olmadan çok faydası dokunuyor. Bizim bildiğimiz sosyalleşmenin dışında yol tarifi için kullandığımız navigasyon sistemi bile bunu sonucudur. İnsanların dijital cihazlarda daha fazla vakit harcaması bir takım ihtiyaçlarını teknolojik cihazlardan gidermeleri beraberinde mobil uygulamaların gelişmesine neden oldu. İlk bakışta dijital sosyalleşme ile navigasyonun birbiri ile alakası yokmuş gibi gözükse de tüketicilerin bu alanda ne kadar çok vakit geçirmeleri o kadar çok mobil cihazlarda bu tarz uygulamaların yaygınlaşmasına neden oldu. O halde yerinde ve gerektiğince kullanılan bir şey kötü bir şey değildir belki bağımlılık ama kötü bir bağımlılık olarak nitelendiremeyiz.

Bu yüzden bu durumun kötü bir bağımlılık olmadığını düşünüyorum bir de geleceğin teknolojinin üzerinden daha da kurulacağını düşünürsek eğer şimdi bu düşünceyi benimsek zamansız oldu bence.