Sürekli diyoruz sosyal medya pazarlaması diye sürekli sosyal medya da varız hep bir uğraş içindeyiz. Facebook’tan hesap açıp müşteri kazanmak için yaptığımız paylaşımlarımız mıdır? Gelişi güzel çektiğimiz resimler midir sosyal medya?

Sosyal medya pazarlaması işletmeniz için en uygun sosyal paylaşım sitesi ile müşterilerinize ulaşma yoludur. Bu kesinlikle sadece bir satış tekniği değildir. Satış yapılabildiği gibi marka bilinirliğini arttırmak için, yeni müşteriler kazanmak ve eldeki müşteriler ile iletişim-etkileşime girme yoludur. Bu demek değildir hemen bir Facebook hesabı açmak  ve üstelik şahıs gibi işletme adına hesap açıp kişileri eklemek değildir. Bu eklediğiniz kişileri zorla satışa zorlamak ve zorla marka bilinirliği yapmaktır. Twitter hesabı açıp işletmenizle alakasız twitler atmak değildir. Sosyal medya pazarlaması sizi müşterilerinize dijital ortamda bağ kurmanıza neden olur. Bunu size EN UYGUN olan sosyal paylaşım sitesi ile yapabilirsiniz. Günümüzde her markanın her kuruluşun tüm sosyal paylaşım sitelerinde hesapları var fakat hepsi aktif olarak kullanılamıyor. Hesap açıp ve istenilen verileri elde edemeyerek öylece bırakmak sosyal medya pazarlaması değildir. Markanıza uygun en uygun hesapları açtıktan sonra izleyeceğiniz yol sosyal medya stratejisidir. Bunu belirleyecek olan kişi yine sizsiniz çünkü müşterilerinizi en iyi tanıyan onların beklentileri bilen yine sizsiniz.

Sosyal medya pazarlaması benim için bağ kurmak yoludur. Takipçilerin bilgiye ulaşmanın en kolay yolu olmalıdır, inşaat malzemeleri satıyor olduğunuzu düşünürsek eğer sizin tüketiciniz/müşteriniz Google’da farklı sitelerde bilgiler araştırmamalı, bilgiyi sizde bulmalı ürünü de. Kimi bir çok insan satış odaklı interneti kullanıp başarılı olsa gelecek için sağlam temeller attıklarını düşünmüyorum.

Özetle, sosyal medya pazarlaması markanızı dijital ortamda müşterilerinize sunma sanatıdır. Sanatını en güzel şekilde icraa eden markalar en sevilendir.