Günümüzde çok duyduğumuz ve gittikçe önemini arttıran yeni iş kolu haline gelen sosyal medya uzmanları herkese göre farklı tarif edilmektedir. Her şeyin internet ortamına dahil edilmesiyle ve bütün işlemlerimizi internette yapmamızdan dolayı bu iş koluna ihtiyacımız var, daha da olacak.  Üniversitelerde sadece bunlara yönelik dersler verilmesinin bunun en büyük göstergeleri arasındadır.

Bu uzmanlar, markaların internette görünürlüğünü arttırmak ve müşteri ilişkileri yaratmak için vardırlar.  Bunları da markanın değerlerine uygun sosyal medyada hesaplar açarak uygun biçimde paylaşımlar yaparak çalışırlar. Örneğin yerel bir işletmede sosyal medya sorumlusu ise Foursquare’den hesap açabilir, işletmesinin resimlerini Pinterest’e koyabilir ve kurduğu blog ile de takipçileriyle ciddi anlamda yakınlaşabilir. Sadece bunları yapmak için müşterilerinin ne istediğini bilmesi gerek.

Bunun dışında bu uzmanlar sürekli kendini yenilerler en son teknolojileri markalarına en uygun seviyede entegre etmeye çalışırlar. Sürekli onlıne oldukları için takipçileriyle iç içedirler.

Sosyal medya hesaplarını kontrol ederler, rapor ederler ve en sonunda analiz ile sonuca varırlar. Bundan sonra artık nasıl paylaşımlar yapılıp yapılmayacağına karar verirler. Ama bu uzmanlar asla bir site yapımcısı, grafiker ve yazılımcı değillerdir. Fakat sitenin içeriğinde neler olacağına karar verirler.

Bende şu an bir kaç markanın sosyal  medya hesaplarını yönetiyorum fakat kendime sosyal medya uzmanı demek istemiyorum. Çünkü her gün yeni bir şey öğreniyorum. Tüketicinin beklentilerine göre stratejiler geliştirdiğimizden dolayı onların ihtiyaçlarına göre hareket ediyoruz bu da bizim her gün yeni bir şeyler öğrenmemize neden oluyor. Bu yüzden ben kendime sadece sosyal medya sorumlusu diyebilirim .