Günümüzde bir markanın ve işletmenin bir Facebook sayfası yada bir Foursquare hesapları var. Peki hesap açmakla iş bitiyor mu? Hala anlamış değilim açtığın Facebook sayfanla kendi reklamını neden yapıyorsun, ben zaten seni biliyorum. Bunu kendini övmek ve kendini göstermek gibi algılıyorum. Markanı pazarlıyorsun, işletmeni pazarlıyorsun ama bunu yaparken bağ kurmayı unutuyorsun. Tüketiciler eskisi gibi değil, onlar artık bilinçliler. Kendilerine yapılan bir hata sonucunda bunu kalabalık ortamlarda konuşup markanıza olumsuz sonuçlar yaratabilecekler. Aynı şekilde sizden memnun kaldıkları takdir de yine kalabalık mekanlarda konuşup sizin pazarlamanızı yapabilecekler (WOMM).

Ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan Facebook, Twitter ve Foursquare gibi mecraları ücretsiz bir şekilde kullanarak işinizi büyütebilirsiniz.

Twitter’ı gerçek zamanlı pazarlama olarak kullanmanızı şiddetle öneririm. Göndereceğiniz twitlerle uygun etiketleri (#,@) kullanarak yayımlarsanız daha kolay bulunursunuz. Twitter diğer mecralara göre daha o anı yaşatan paylaşan sosyal mecradır bu yüzden anlık yapacağınız fırsatlarla takipçilerinizi kendinize çekebilirsiniz.

Facebook fan sayfaları size zaten siteniz hakkında analitik sonuçlar veriyor. Gönderilerinizin hangi saatlerle kaç kişi tarafından okunduğunu ve konuşulduğunu belirtiyor. Buna istinaden en çok verim aldığınız saatlerde yapacağız gönderimlerin geri dönüşümü daha fazla olacaktır.

İşletmeler için bunlardan daha önemli olanı Foursquare. Burayı daha verimli kullanarak diğer mecralardan daha fazla fayda alabilirsiniz. Buraya belirttiğiniz mekanın hakkında tüketici yorumlarına buradan ulaşabilirsiniz, mekanın resimlerini yükleyebilirsiniz, check-in yapanları kontrol edebilir kimlerin o an orada olduğunu görebilirsiniz ve anlık fırsatlar-kampanyalar-indirimler yaratabilirsiniz. Hatta daha da ileri gidebilir Foursquare üzerinden sipariş bile alabilirsiniz, neden olmasın!  Belki de yeni menüler bile oluşturabilirsin isteyen arzulara göre. Yeter ki bu mecraları bir tanıtım ve reklam aracı görmemek amaç bağ kurabilmektir. Sen zaten bağ kurduktan sonra o kendi kendini pazarlayacaktır.

Bunlarla ilgili örnekler çoğaltılabilir ve dünya üzerinde sadece bunları kullanarak binlerce yeni müşteri kazanan markalar var. Neden sizde bunlardan biri olmayasınız? 

Bir de blog var müşteri ile iletişim kurmak için ama bundan bahsetmeyeceğim zaten şimdi bu yazıyı okuyorsan anlamışındır ne derece önemli olduğunu.

Durumu Amerika’da ki Türk Reyhan Çepik‘ten duyalım.

 

Sizce de böyle mi durum?