Geleneksel pazarlama artık önemini iyice yitirmiştir. İnternetin yaygın hale gelmesi sosyal paylaşım platformların gelişmesi ile sosyal mecralar da işletmeler için pazarlama kanalı olmuştur. Facebook ve Twitter gibi mecraların yanında yer bildirme sitesi Foursquare popüler hale geldi. Foursquare’de  yerinizi bildirerek paylaşabilir ve arkadaşlarınız tarafından yorumlara neden olabilir ve beğenilebilirsiniz. İşletmeniz hakkında bilgileri yazabilir, resimler yükleyebilirsiniz.

Müşteri nerede olduğunu bildirmesi için o yerde mutlu olması lazım, o yerin ona bir takım ayrıcalıklar verdiğine inanması lazım ve bugün farklı bir şey yaptığına inanması lazım. O halde mekanınızda check-in yapmayan müşteri yerini bildirmek istemiyordur yada bildirme ihtiyacında değildir. Ama müşteri mekanınızı check-in ediyorsa o yerde olmaktan mutludur diğer arkadaşlarına bunu bildirmek ister. Farkında olmadan müşterileri o mekanında sosyal medyada pazarlamasını, tanıtımını yapmaktadır.

Bir örnekle bunu netleştirebiliriz; X adlı kişi Y adlı mekanda bulunduğunu check-in ediyorsa bunu arkadaşlarına duyurmaktadır. Böylece işletme sahibi interneti kullanarak müşterilerin görüşlerini öğrenebilme şansı yakalayabilmektedir. Üstelik yapılan yorumları görerek de en güzel bilgiye ulaşabilmekte ve müşterileri sayesinde sosyal medyada ücretsiz reklam konusu olmaktadır. Y adlı mekan bir yiyecek-içecek mekanı olduğunu varsayarsak ve bilgileri arasında resimlere, menülerine ulaşabiliyorsak, mekan hakkında çok güzel bilgilere sahip olabiliriz. Hem işletme hem tüketici bu durumdan karlı çıkmaktadır.

Sosyal medyayı etkin kullanmak görünürlük kazanmak günümüzde markalar için vazgeçilmek hale gelmiştir.

 

PAZARLAMA YAPMAYA ÇALIŞMAYIN BAĞ KURMAYA BAKIN!!!