Bir ürün yada hizmet satın alırken nelere dikkat ediyoruz? Marka tercihimizde kriter nedir? Alışveriş yapmaya iten şey nedir?

Rekabet için artık teknoloji geçerli tek bir neden değildir. Günümüzde bir çok marka teknolojik anlamda büyük yol aldı. Bu yüzden fark edilebilmek için markalar tasarım farklılığına, rekabet içinde kullanım kolaylığına başvuruyorlar. Örneğin, Iphone akıllı telefonlarda tek bir tuş olması kullanım kolaylığına neden olmuştur. Tasarım, teknik özellikleri ve marka tutkunluğu onu pazarda güçlü yapmıştır. Son model lüks arabalar tek bir tuşla kontrol edilebilir halde gelmiştir. Bunlar teknolojinin sunduğu insan hayatını kolaylaştıran ve tasarımı farklılaştıran yeniliklerdir. Bir çok insan aldığı ürünün tüm özelliklerini kullanmamaktadır fakat o ürünün onda olması onun için bir ayrıcalıktır.

Farklı restoranlarda sunulan aynı yemeğin farklı şekilde sunulması farklı fiyatlara neden olmuştur. Aynı yemeğin daha iyi sunulması ve müşterinin daha özel hissettirilmesi tamamen müşteri memnuniyeti ve bir tasarım harikasıdır. Halbuki yemek, yine aynı yemek. Her ürünün fiyatı pazarın nüfus ettiği kesimi gösterse de tasarım tamamen farklılık yaratmak ve rekabet etmek içindir. Bunun için sizinle güzel video paylaşmak istiyorum;

Üründe ve hizmette farklılaşmak için sürekli müşteri takipleri yapılmalı. Müşterilerin ihtiyaçları giderilmekle beraber yeniliklere de yavaş yavaş alıştırılmalı. Çünkü ihtiyaçların giderilmesi tek başına yeterli değildir. Yarın başka bir marka müşteri hayatını daha ucuza kolaylaştırabilir. Bu yüzden “kullanıcı deneyimi” burada rol almaya başlıyor. Ürün ve hizmetlerde oluşan geri dönüşler kayıt altına alınmalı ve değerlendirilmeli. Özellikle e-ticaret sitelerinde ziyaretçilerin düşüş sayfaları tespit edilmeli. Sitenin zorlukları giderilmeli, müşteri için en optimum seviye getirilmeli.  Geçenlerde okuduğum bir haberde Sherpa’nin yaptığı bir araştırmaya göre kullanıcı deneyimi Türkiye’de geç fark edilmiş fakat hızlı büyüyen bir hal almış ve ülkemizde bir çok şirket kullanıcı deneyimi için dışarıdan hizmet almıyormuş. Bu alanda çok yol almamız gerekli.  Kullanıcı deneyimi internet sitelerinde daha kısa sürede fark edilip daha kısa sürede değişiklikler yapılıp daha kolay revize edilebilmektedir.

Sonuç olarak tüketiciler ürünün kolaylığı ve farklı tasarımını tercih ediyor. Hayatlarını kolaylaştıran ürünlerinde kolay olmasını istiyor. Fakat bununla beraber kolay olan şeyin aynı zamanda tüketiciyi farklı hissettirmesi lazım ki kendilerini öze hissetsinler. Sizde ürünlerinizi buna göre tasarlarsanız yada hizmetlerinizi buna göre farklılaştırabilirseniz rekabet üstünlüğü elde edebilirsiniz.

Teşekkür ederim.