UGP yani Ulusal Gençlik Parlamentosu.  UGP’nin bu dönem ki seçimleri Ankara Dedeman Hotel’de gerçekleştirildi. Türkiye’nin 64 ilinden katılımcılar klüpleri, grupları ile ve Paramı Yönetebiliyorum ekibi vardı. Yılın gençlik meclisi seçimleri, yılın sivil toplum kuruluşları ve yılın öğrenci klüpleri ile gerçekleşen 5 günlük güzel bir maraton.

Size burada UGP’nin nasıl bir ortam olduğunu açıklayacağım. Ben daha önce böyle bir oluşumdan bu kadar haberdar değildim. Oraya Genç Erişim Derneği temsilcisi olarak delege statüsünde katıldım. Ben de dernekteki arkadaşlarım vasıtası ile haberdar olmuştum ki dernek olarak hepimiz bu etkinlikte yer aldık.

Her şey bir yana çok iyi bir şekilde network kurabiliyorsunuz. Kesinlikle en büyük kazancınız bu oluyor ki UGP’nin bir daha ki etkinliklerini kaçırmayın derim. Orada ki 300 kişinin ortak niyeti belli, amaçları belli, kim oldukları belli o yüzden çok rahat bir şekilde bir şeyler konuşup paylaşabiliyorsunuz. Tanıştığınız çeşitli illerde ki arkadaşlar ile de yeni bir kapınız açılıyor bu işin ikinci bir boyutu. Sabah kahvaltıya iniyorsun yanına tanımadığın birisi oturuyor ve başlıyorsun muhabbete. Akşam oluyor başka biri ile tanışıyorsun.

Eğitime gelince ise bu da etkinliğin size kattığı diğer bir boyutu. Sosyalleşmenin yanında gün boyunca dolu dolu eğitimler ve workshoplar ile çalışıyorsunuz. İşin uzmanlarından dersler alıyor hatta birebir konuşup onlara projelerinizi anlatıyorsunuz. Projelerinize destek alma ihtimaliniz de var 😉 Genel hatlarıyla işlenen konular arasında, gençlerin geleceğin kurucuları olması, Kpss’yi bir umut kapısı olarak beklemektense kendi işlerini kurmaları ve girişimcilik yaratmaları ile ülkede söz sahibi olma konuları işlendi.

Ben katıldığım bu etkinlik boyunca çok eğlendiğimi söyleyebilirim. Zaten memnun kalmayan kimseyi de duymadım. Görsek anlatımın biraz daha kalıcı olduğunu düşündüğüm için size video hazırladım.