Web sitesi mi yoksa blog sitesi mi nedir önce bunlara bakalım ve sonra karar verelim. Web sitesi genel hatlarıyla,  üzerindeki sayfalar; metin, görsel ve animasyon şeklinde ziyaretçisine bilgi aktaran veya hizmet sunan sayfaların tümünü kapsayan bir doküman topluluğudur. Blog sitesi de tıpkı bunun gibidir fakat kelime anlamı olarak daha çok web günlüğü anlamına gelir. Yani karşılıklı yazışmalar, duygu ve düşüncelerin paylaşıldığı sitelerdir.

Sadece bir blog sitesi ile kurumsal bir  ortam yaratılabilir mi?

Sadece blog sitesi kurumsal bir ortam yaratamayız çünkü blog sitesinde karşılıklı konuşmalar vardır, müşterilerin duygu ve düşünceleri yer alır, bazen bir kullanma talimatları bazen de fikir ve öneriler bloglanır. Müşteri ile yakınlaşma olduğu için kurumsal bir ortam yapılması zorlaşabilir. O ince çizgiyi iyi çizebilmek gerek.

Kurumsal web sitesi var, blog sitesi şart mı?

Kurumsal bir web siteniz var fakat müşteri sizin hakkınızda ne diyor hiç bunu düşündünüz mü? Onlarla karşılık yazışma ortamlarını web sitenizde yapamazsınız bu yüzden de onların beklentilerini öğrenemeyip bu göre planlar yapmanız zorlaşır. Eğer takipçilerinizle yakınlaşmak onları dinlemek istiyorsanız, bloglayın!

Sonuç olarak blog sitesi sizi beklentilerinizin ötesine götürebilir ama asla geriye götürmez. Bazen öyle olur ki kurumsal bir site bile oluşturmadan sadece doğru ve samimi bir blog ile tüm işlerinizi giderebilirsiniz. Çünkü takipçi/müşteri kendini dinleyen, sorunlarına cevap verebilen ve ulaşılabilen olanı sever.

Artık karar sizin, sadece bir web sitesi ile markanızı satmaya çalışabilirseniz satarsanız yada  bir blog ile pazarlamasız bağ kurarak satarsanız.