Eczaneler artık dijitalleşecek, sosyal medyayı etkin kullanabilecek ve hastaların bilgiye erişimini kolaylaştıracaklar. İnternet üzerinden ilaç satmanın ve tedavi etmenin yasak olmasından dolayı hastalara bilgi verici paylaşımlar yapılarak satışlar artacak. Sağlıkta içerik pazarlaması yöntemi kullanılacak, müşteri odaklı konu başlıkları seçilip sağlam içerikler ile yeni müşteri/hasta potansiyeli kazanılacak. Şu an eczacılık sektörü gelişme aşamasında ve henüz sosyal medyayı kullanamıyor. Bunun için ne eczacılık bilinçli durumda ne de hastalar.
Önemli hastalıklara dair belirli gün ve haftaların Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılması, bu sayede bu özel günlerin hatırlanılması sağlığın dijitalleşmesi evresinin ilk adımlarıdır. Hastanelere internet üzerinden online sıra alınması, tetkik sonuçlarının internet ortamından öğrenilmesi ve en önemlisi e-reçete uygulaması sağlığın dijitalleşme konusunda önünün açık olduğunu göstermektedir. En son olarak da geçenlerde gördüğüm, Türk Telekom’un Bulut TT Radyoloji uygulamasıdır. (Türk Telekom’un sağlık alanındaki yeni hizmeti BuluTT Radyoloji, MR ve tomografi gibi radyolojik görüntülerin DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine) formatında dijital olarak elde edilmesi, Türk Telekom BuluTT teknolojisi ile arşivlenmesi ve iletilmesi hizmetidir. http://bit.ly/1BZpCiX) 

Bundan sonra ne olacak? Eczaneler hastalarına ulaşabilmek için başta Facebook olmak üzere çeşitli sosyal paylaşım sitelerini etkin olarak kullanabilecek. Web sitesi açma oranında artışlar sağlanacak, sağlık için dijital pazarlama ve satış personeli ihtiyacı açığı ortaya çıkacak. Mobil uygulamalar geliştirilecek hastaların akıllı telefonlar üzerinden bilgiye erişimi sağlanacak. Hastaneler yeni uygulamalar gerçekleştirecek ve hasta doktor iletişimi karşılıklı olarak intenet üzerinden canlı olabilecek. İlaç firmaları dijitalleşme konusunda eczanelere en büyük destekçisi olabilecek. Çünkü özel sektör sürekli kendini geliştiren ve yenileyen bir sektör olduğu için paydaşlarını da olumlu yönde etkileyebilecek. Fakat tüm bunlar gerçekleşirken devlet otoritesi de artacak, internet üzerinden kontrolsüz ilaç satışını engellemek için. Yalnız hepsi için daha çok zamana ihtiyaç var, bunun için daha fazla çalışmamız gerekecek. Şimdiden kendini bu alanda geliştiren ileride çok kazançlı olabilecek.