Yapılan hatalar en iyi öğrenme tekniğine vesile olur desem yanlış demiş olmam sanırım. Özellikle erken yaşta yapılan hatalar taraftarı bir insanım diyebilirim. Çünkü hata insana mahsus bir özelliktir ve yapılan hatalardan insanlar ders çıkarır. Bu yüzden uygulamalı olarak öğrenilen bu yolda kişi hatasını nerede nasıl yaptığı anlayabilir ve hayatının geri kalan zamanlarında o hatayı tekrar yapmaktan kaçınır. Tabi ki mutlaka herkes hata yapsın böyle öğrensin demiyorum. Amacım kişi hayatında bu hatayı yapacaksam, erken yaşta yapsın ki şartlar daha da ağırlaşmadan durumu kavrayabilsin.

Önemli olan yanlış yapmak değildir hata yapmak değildir önemli olan bunlardan ders çıkarmak ve bunları tekrar yapmamaktır.

Kendimden örnek vermek istiyorum. Yorumlaa.com tüketici bilgilendirme platformunu kurdum ve şu an popüler olmayan bir site. Kurdum ama hata ettiğimi düşünmüyorum fakat bir takım stratejik yanlışlıklar yaptım. Ve bun yanlışlıkları deneyerek yaptım. Çünkü bir daha ki daha ciddi ve önemli projelerde yer aldığımda ne yapıp ne yapmayacağı artık biliyorum. Bu yüzden de yanlış yapmaktan korkmayın, deneyin derim her zaman.

Çıplak sohbetler blog kitabında bahsedildiği gibi yanlış yapmak en eğitici okuldur. Microsoft 2000’li yıllarda yaptığı hatalardan ders çıkarmasaydı belki bugün olmayacaktı.

Bu dediklerim daha çok girişimciler için geçerli olacak kişisel varsayımlarımdandır. Tabi ergen yaşta bir çocuğun yanlış yapılmasına göz yumulamaz.

 Nam-ı değer Hababam Sınıfı hatalarından ders çıkarmış ve….