Rekabet ortamında ortamında bir çok işletme ürün gamına her gün yeni bir hizmet yeni bir ürün satışı ilave etmektedir. Bunu her gün bir çoğumuz etrafımızda görüyoruz.

Gözlemlerim sırasında dikkat ettim ki işletmeler sınırlarını bilmeli, müşterilerini tanımalı ve neden onları tercih ettiklerini anlamalı ki ona göre ürün gamı yönetmeli. Çok büyük bir hata; işletmeler satmak üzere çok ürünler ve çok faydalı ürünler tedarik ediyorlar, ürün iyi, fiyat güzel ve ama satış yok. Neden? Çünkü müşterinin o ürüne ihtiyacı olmayabilir belki de o üründen ve faydalarından haberi yoktur. Yada o ürünün o işletmede satılabileceğini tahmin edemiyor olmasıdır. Son zamanlarda  çoğu yerde görüyorum bu ürün burada neden satılıyor diyorum kendi kendime. Sırf ürün daha fazla kar getiriyor diye işletmenize alakasız ürünlerle doldurmanızın anlamı yok.

İyi fikir her zaman iyi bir pazar yaratacağı anlamına gelmemeli. İyi fikir müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayan ve beklentilerine cevap verebilen bir fikirdir. Yaptığın hizmet, sergilediğin ürünler ne kadar başarılı olursa olsun alım yapmak için akıllarda uyarıcı etki yaratmıyorsa eksik bir şeyler var demektir.

Bir ayakkabı satıcısı kaliteli pahalı ürünler satarken bir kaç metre ilerde yönettiği bir başka dükkanında ise daha ucuza aynı marka görünümlü ürünleri satması akıllarda nasıl soru işareti yaratır? Fırınların da pasta satılması artık pastahanelerde de ekmek mi satılabileceğini mi gösteriyor? Herkesin kendi işini yapmasını severim. Bu yüzden pazarınızı tartarak daha spesifik yenilikler yapılmasını öneriyorum.