E-mail pazarlaması için hiç bir veri tabanınız olmadan sıfırdan da başlayabilirsiniz!

Hiç şüphesiz ki günümüzde en etkili pazarlama silahları arasında olan e-mail pazarlaması hem kolay hemde ucuz olması sebebiyle çok tercih edilmektedir. Ipsos tarafından son zamanlarda yapılan araştırmalara göre dünyadaki internet kullanıcıların %85’i, sosyal ağları kullananların %62’siyle kıyaslandığında daha çok e-posta gönderiyor ve alıyor. Radicati Group’a göre 2016 yılına kadar 4.3 milyar e-posta hesabı olması bekleniyor.

1. İşletmenize ait bir web sitesi varsa burada e-bülten abonelik formu oluşturarak e-mail veri tabanı oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Hiç kimse boş bir web sitesine abone olmak istemez yada her hangi bir kimse bu web sitesinin kendi bilgi ihtiyaçlarını karşılayabileceğini düşündüğü anda abone olmak ister. Bu yüzden sitenizde şirket profilinize uygun paylaşımlarda bulunarak size uygun müşteri kesimleriyle etkileşim içinde olabilirsiniz.

2. Facebook sayfanıza oluşturduğunuz bir program ile e-mail veri tabanı oluşturabilirsiniz. Yine Facebook için uyarlanmış programlardan birini hesabınıza entegre ederek takipçilerinizden e-maillerini isteyebilirsiniz. Güzel ve ilgi çekici olarak hazırlanmış bir duyuru algıda seçiciliğe neden olur ki bu da daha fazla veri tabanı oluşturmanıza neden olabilir.

3. İş yerinize gelen müşterilerinizden de yüz yüze olarak onlardan e-maillerini isteyebilirsiniz de. Bence böylesi daha güzel olur.

Bu 3 farklı şekilde e-mail veri tabanı oluşturmanın beraberinde en önemlisi müşterilerinizi segmentlere ayırmanız gerekli. Yani hangi şekilde olursa olsun onlardan e-maillerini alırken yaş, cinsiyet, yaşadığı yer ve kısaca ilgi alanlarını da almayı unutmayın. Bundan sonraki süreçte hangi müşteri grubuna hangi mailleri atacağınızı bilebilirsiniz. Örneğin genelde romatizma hastalığı ileriki yaşlarda görülen bir rahatsızlıktır ama siz hazırladığınız maili tüm listeye gönderirseniz genç kesimi gereksizler mail ile rahatsız etmiş olursunuz. Hemde mail gönderimi için bütçenize zarar vermiş olursunuz. Müşterilerinize istedikleri konular hakkında mailler gönderin. Cafe işletiyor olabilirsiniz o halde, müşterilerinize belirli aralıklarla yaptığınız menülerdeki indirimleri gönderebilirsiniz, hastane yönetimi olarak takipçilerinize  faydalı bilgileri sunabilirsiniz, sizden belirli aralıklarla alışveriş eden müşterinize yönelik özel mailler hazırlayarak alışverişe gelmeden önce ihtiyaçlarını ortaya çıkarabilirsiniz. Bahçıvan olabilirsiniz, tamirci olabilirsiniz, mutfak şefi olabilirsiniz demekki e-bülten hazırlamak için de bir nedeniniz var.

E-bülten hazırlamak istiyorsanız;