Dijital pazarlama alanında çok duyduğumuz ve son zamanlarda çok kullanılan “yeniden pazarlama” (re-marketing) stratejisini gerçek hayatta satışlarımıza entegre etmek zorundayız. İşletmemizin gelişmesi için gerekli olan çok önemli pazarlama stratejilerinden biridir. Rekabetin artması, pazar zor olması ve müşterilerin bilinçli olması pazardan pay almayı güç hale getirmektedir. Bu yüzden sizden alışveriş yapan müşterilerinize özen göstermek zorundasınız. Onları kazanmak ve tekrar sizinle alışveriş yapmaya teşvik etmelisiniz.

Pazarlama gurusu Philip Kotler’e göre yeni müşteriyi kazanmanın maliyeti elde müşterinin maliyetinden 5 kat daha pahalıdır. O halde eldeki müşterilerinizi bağlamak üzere sadakat programları geliştirin. Eldeki müşterileri mutlu etmeye çalışın. Sadece kendi müşterilerinizi değil tüm müşterilerinizi mutlu etmeye çalışın ki içlerinden bazıları yeni-sizin müşteriniz haline dönüşebilir. Mutlu müşterileriniz size zaten yeni müşteriler kazandıracaktır.

En basit anlamda müşterilerinizi kendinize bağlamanın yolu güler yüzlü olmak ve onlarla sohbet etmek. İletişim kurmak için ve onları tanımak için konu açmak aranızda bağ kuracaktır. Hatta isterseniz gerekli gördüğünüz yerde de kendini kartınızı bile verebilirsiniz. Bu, sizin ulaşılabilir olmanızı sağlar. Manevi olarak onlarla gönül bağı kurduktan sonra hediyelerle, ikramlarla müşterilerinizi taçlandırabilirsiniz. Müşteri değerli olduğunu hissetmeyi sever, bundan zevk alır.

Müşterilerinize yeniden pazarlama yapmanızın kilit yönü “müşteri veri tabanı” oluşturmaktan geçiyor. Onların demografik bilgilerine ve alışveriş eğilimlerine göre kampanyalar oluşturabilir ve yeniden sizden alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz. Örneğin sizden kozmetik alışverişi yapan bir bayana doğum gününde atacağınız bir kutlama mesajı ve indirim hediye etmeniz onu mutlu edecektir. Bunu kendi işinize de farklı bir şekilde de uyarlayabilirsiniz.

Yeniden pazarlama sayesinde nereye gittiğinizi görebilir hangi müşteri portföyü oluşturduğunuzu anlayabilirsiniz. Bu sayede geri doğru yaptığınızda nasıl bir ilerleme kaydettiğinizi de görebilirsiniz. Yeniden pazarlama ile yaptığınız satışlar beklentilerinizin neresinde? Bu tarz strateji bir kendi işletmeniz için uyarlamayı ihmal etmeyin. Unutmayın, rakipleriniz olduğu sürece rekabet edebilirsiniz, rekabet edebildiğiniz sürece başarabildiğinizi görebilirsiniz.