Uzun zamandır düşünürüm, yerel basının neden sadece “yerel” kalmasını. Bu düşündüğüm süre zarfı içinde denk geldikçe yerel basının haber sitelerinde gezdim, sosyal medya hesaplarında gezdim ve açıkça söylemek gerekirse çok memnun kalmadım. En önemlisi dikkatimi çeken sosyal medyayı dikkate almadıklarını fark ettim ki ellerinin altında ücretsiz bu hizmet varken yeteri kadar verimli kullanmıyorlar.

Onlara buradan gördüğüm eksiklikleri ve önerilerimi sunmak istiyorum.

  1. Her şeyden önce anlık haber ve yayın yapması gereken bir sektördür bu yüzden mutlaka onlara “TWİTTER” kullanmalarını tavsiye ediyorum. Anlık gelişmeleri Facebook üzerinden değilde Twitter üzerinden yapın. Çünkü Facebook haber kaynağı ana sayfası son gelişmeleri her zaman üst sıralarda göstermiyor.

  2. Eğer oldu ki Facebook hesaplarınızdan haber yayımlıyorsanız sadece haber yayımlayın bunun dışın da kişisel paylaşımlara lütfen yer vermeyin! Bunun örneklerini gördüm ve bir daha o basın-yayın kuruluşunu takip etmek istemiyorum

  3. Yine haber sitesine girdim ama gördüm ki sanki reklam sayfasına girmişim. Site de o kadar çok sponsorlar ve reklamlar vardı ki haberler artık göze çarpmıyor. Haber okumak için girdiğim site sponsorlarla karşılaştım. Bu siteye bir daha girmem.

  4. Kurum içinden birinin profil sayfasından paylaşmaktansa kurumsal fan sayfasını tercih edin. Gördüm ki kurum içinden birinin profil sayfasından haberler paylaşılmış ve bir de kişinin hesabına baktım “kişisel bilgileri” eksik doldurulmuş. Sonuç şu ki haberin kaynağı ne olduğu bilinmiyorsa o habere ilgi azalacaktır.

Ve onlara en büyük önerim blog kullanmasını öğrenin. İster hiç Facebook ve Twitter sayfanız olmasın ama bir blog siteniz olsun. Okurlarınız gerekirse sizden haberdar olmak için e-bülten aboneliğinize kayıt olurlar. Blogunuza düzgün kullanmakta tabi okurların sayısını arttıracaktır. Düşünsenize kaliteli haber yazılarınız var blogunuzda, okurlarınızda bunu sosyal paylaşım sitelerinde sizin linklerinizle paylaşıyor, en güzel.

Artık onlara sosyal medyanın Facebook’tan ibaret olmadığını birilerinin söylemesi lazım.Gidin Youtube hesabı açın haberlerinizi yayımlayın ve çok kolayca analiz edin, Twitter’dan anlık paylaşımlarda bulunun gerçek-zamanlı pazarlama yapın, İnstagram oluşturun haberlerinizin fotolarını oluşturun, Ustream ile canlı yayın yapın. Hepsi ücretsiz.